avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... bibliotecar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

bibliotecar

Buna ziua,
Avem un angajat la Biblioteca oraseneasca pe postul de conservator carte III studii medii ce a obtinut diploma de Bibliotecar studii medii, insa acum 17 ani a terminat scoala postliceala in alt domeniu, electronica. Eu am preluat de curand atributiile Comp. Resurse Umane si as dori sa aflu si parerea dvs avand in vedere faptul ca este conservator carte III studii medii si a obtinut diploma de bibliotecar studii medii - se pot echivala studiile postliceale din '93 in acest caz, daca sunt in alt domeniu? Cum poate fi reincadrat, Bibliotecar studii medii sau postliceale? Din informatiile ce le-am primit pana acum, trebuie reincadrat pe Bibliotecar studii medii, deoarece scoala PL este in alt domeniu. Ce ma sfatuiti. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:49, 22 Aprilie 2010
fiind in alt domeniu, evident ca nu il puteti angaja.. nu puneti un avocat sa faca o operatie de apendicita ca nu e calificat.. asa si cu bibliotecarul.. daca e pe studii medii, asa ramane pana aduce o diploma de studii post liceale in domeniu, nu in alt domeniu
Ultima modificare: Joi, 22 Aprilie 2010
Petre Enache, Avocat
multumesc pt raspuns, dansul a sunat pe pe cei care i-au eliberat diploma de Bibliotecar studii medii si i s-a spus ca nu exista cursuri pt. bibliotecar studii PL. Cam da, ar trebui sa faca o scoala postliceala in domeniu si nu cursuri. Multumesc
Funcţiile de bibliotecar sau funcţiile asimilate acestora pot fi ocupate pe perioadă nedeterminată de către:
a. absolvenţi cu examen de diplomă ai unei instituţii de învăţământ cu profil biblioteconomie;
b. absolvenţi ai altor forme de învăţământ, liceal sau universitar, dar care în timpul şcolarizării au studiat discipline de profil din domeniul biblioteconomiei;
c. absolvenţi cu diplomă, indiferent de profilul instituţiei de învăţământ, dacă aceştia au urmat şi studii postuniversitare sau postliceale de biblioteconomie în instituţii de învăţământ acreditate de Ministerul Educaţiei şi Cercetării.
d. persoane cu studii medii sau superioare de alt profil, cu obligaţia de a urma, într-o perioadă de până la maximum 2 ani, una dintre formele de pregătire profesională prevăzute de lege;
e. absolvenţi cu diplomă, indiferent de profilul instituţiei absolvite, dacă au funcţionat ca bibliotecari într-o bibliotecă cel puţin 5 ani înainte de apariţia Legii nr. 128/1997.
Ultima modificare: Joi, 22 Aprilie 2010
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! dacă am studii postuniversitare de biblioteconomie ... Onela maria Onela maria Bună ziua! Dacă am studii postuniversitare de biblioteconomie postul meu de bibliotecar cu studii medii poate sa fie transformat în bibliotecar cu studii ... (vezi toată discuția)
Incadrare bibliotecar flaner flaner Buna ziua intrebarea mea ar fi daca cineva cu studii superioare in teologie-asistenta sociala este incadrat legal ca bibliotecar cu studii superioare la o ... (vezi toată discuția)
Transformare contract pe perioadă determinată în contract pe perioadă nedeterminată la bibliotecar ContSters371241 ContSters371241 Bună ziua! Acum doi ani am dat concurs pentru ocuparea postului de bibliotecar la o şcoală gimnazială si am ocupat postul dar pentru că studiile avute ... (vezi toată discuția)