Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... bibliotecar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

bibliotecar

Buna ziua,
Avem un angajat la Biblioteca oraseneasca pe postul de conservator carte III studii medii ce a obtinut diploma de Bibliotecar studii medii, insa acum 17 ani a terminat scoala postliceala in alt domeniu, electronica. Eu am preluat de curand atributiile Comp. Resurse Umane si as dori sa aflu si parerea dvs avand in vedere faptul ca este conservator carte III studii medii si a obtinut diploma de bibliotecar studii medii - se pot echivala studiile postliceale din '93 in acest caz, daca sunt in alt domeniu? Cum poate fi reincadrat, Bibliotecar studii medii sau postliceale? Din informatiile ce le-am primit pana acum, trebuie reincadrat pe Bibliotecar studii medii, deoarece scoala PL este in alt domeniu. Ce ma sfatuiti. Multumesc
fiind in alt domeniu, evident ca nu il puteti angaja.. nu puneti un avocat sa faca o operatie de apendicita ca nu e calificat.. asa si cu bibliotecarul.. daca e pe studii medii, asa ramane pana aduce o diploma de studii post liceale in domeniu, nu in alt domeniu
Petre Enache, Avocat
multumesc pt raspuns, dansul a sunat pe pe cei care i-au eliberat diploma de Bibliotecar studii medii si i s-a spus ca nu exista cursuri pt. bibliotecar studii PL. Cam da, ar trebui sa faca o scoala postliceala in domeniu si nu cursuri. Multumesc
Funcţiile de bibliotecar sau funcţiile asimilate acestora pot fi ocupate pe perioadă nedeterminată de către:
a. absolvenţi cu examen de diplomă ai unei instituţii de învăţământ cu profil biblioteconomie;
b. absolvenţi ai altor forme de învăţământ, liceal sau universitar, dar care în timpul şcolarizării au studiat discipline de profil din domeniul biblioteconomiei;
c. absolvenţi cu diplomă, indiferent de profilul instituţiei de învăţământ, dacă aceştia au urmat şi studii postuniversitare sau postliceale de biblioteconomie în instituţii de învăţământ acreditate de Ministerul Educaţiei şi Cercetării.
d. persoane cu studii medii sau superioare de alt profil, cu obligaţia de a urma, într-o perioadă de până la maximum 2 ani, una dintre formele de pregătire profesională prevăzute de lege;
e. absolvenţi cu diplomă, indiferent de profilul instituţiei absolvite, dacă au funcţionat ca bibliotecari într-o bibliotecă cel puţin 5 ani înainte de apariţia Legii nr. 128/1997.
Cornel Vasile, Consilier juridic