Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... abuzat de politia rutiera
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

abuzat de politia rutiera

buna ziua.am o nedumerire,intro seara am fost oprit de politia rutiera,fara a mi se prezenta motivul ptr care m-a oprit.agentul mi-a cerut documentele dupa care m-a supus unui test cu etilotestul rezultat 0,dupa care acesta mi-a spus sa cobor din masina si sa deschid portbagajul,acesta a trecut la un control amanuntit al masinii si corporal pasagerii acestia fiind sotia,soacra si un prieten.au gasit asupra noastra 9 pachete de tigari de ukraina pe care mi le-a confiscat si am fost amendat cu 1000 ron,desi am declarat ca tigarile sunt ptr consum propriu.m-ar interesa daca agentul a procedat legal si ce pot face.va multumesc
nu a procedat legal.. fiind de la politia rutiera, nu avea dreptul sa faca asta.. doar cei de la politia de frontiera si pe o adancime de 20 km de la granita, atunci cand exista suspiciuni cu privire la contrabanda
Petre Enache, Avocat
multumesc ptr raspuns.ce ma sfatuiti sa fac?
plangere contraventionala contra procesului verbal de amenda.. de la tigari luati-va adio.. au fost fumate
as putea face si o plangere impotriva politistului ptr ca mi-a controlat sotia si soacra corporal?
dar totusi amenda am luato eu ptr tigarile gasite asupra lor.