Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cod Penal valabil in 2010
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cod Penal valabil in 2010

Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti care este Codul Penal valabil in 2010.Noul Cod Penal din 2004 a fost abrogat in 28.iulie 2009. Al doilea nou Cod Penal va intra in vigoare in 24 iulie 2010.Va rog sa nu ma certati pentru ca nu sunt de specialitate si chiar nu mai inteleg. Va multumesc.
CODUL PENAL din 21 iunie 1968 (**republicat**)(*actualizat*)
EMITENT: PARLAMENTUL
PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL nr. 65 din 16 aprilie 1997
Data intrarii in vigoare : 16 aprilie 1997

Forma actualizata valabila la data de : 23 aprilie 201

Noul cod penal nu a intrat in vigoare iar vechiul cod penal nu este aborgat.
Buna ziua.Se aplica actualul Cod Penal care a fost adoptat în 1969, cu completarile si modificarile ulterioare
Nu a intrat in vigoare noul cod penal, si nici nu se stie cand va intra in vigoare.
[ link extern ]
Va multumesc.