Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare: procedura de urmat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare: procedura de urmat

Ce trebuie sa fac ca sa pot intabula pamantu pe care este construita casa si gradina si unde trebuie sa ma adresez?
Daca detineti acte de proprietate si aveti facuta documentatia pt. obtinere nr. cadastral (efectuata de persoana autorizata) va adresati Oficiului de Cadastru si Publicitate Imobiliara .
Adresati-va unui expert topograf, persoana autorizata, cu urmatoarele documente:

•Actele de proprietate ale imobilului (Contract de Vanzare-Cumparare, Proces verbal de Predare-Primire in cazul in care imobilul a fost cumparat de la stat, Sentinta Civila, Certificat de Mostenitor, Act de donatie,etc.) - in doua copii din care una legalizata.;
•Certificat Fiscal pentru Cadastru si Intabulare obtinut de la Administratia Financiara;
•Acte de indentitate ale proprietarului/proprietarilor - in doua copii;

Expertul topograf va va mai pune la dispozitie si:
•Cerere tip completata si semnata de proprietar ;
•Declaratie privind limitele proprietatii pentru care se executa masuratorile;
•Cerere de inregistrare in Cartea Funciara;

Este suficient sa va adresati unui expert sau unei firme topo si se vor ocupa acestia de intabulare, evident in schimbul unui onorariu.