Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plingere penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plingere penala

Am avut o discutie cu o persoana despre copil ,sa-l lase in pace sa nu-l mai injure si a depus o plingere penala in potriva mea.am primit o amenda in lipsa am gasit procesul verbal in tocul usii fara sa ma anunte nimeni de el.As vrea sa stiu cum sa ma apar pentru ca la acel incident am martori.Respectiva persoana a mai si mintit ca am lovit-o si a scos un certificat medico-legal dar din care nu reiese mare lucru.As dori sa aflu cum pot proceda sa ma apar .I-mi trebuie avocat la primul proces ?
Nu am mai avut probleme de acest gen in 35 de ani.
In termen de 15 zile de la primirea la domiciliu a procesului vrebal,puteti formula contestatie la instanta competenta teritorial ,impotriva acestuia.
Aveti posibilitatea sa dovediti cu acte si martorii,despre care faceati vorbire,in fata instantei admisibilitatea plangerii pe care o veti formua.
Verificati daca procesul verbal are consemnari corecte sau daca are rubrici necompletate pentru a vedea daca exista posibilitatea atacarii lui instanta ,sub aspectul nulitatii prev.de art.16-17 din OG nr.2/2001
ar trebui sa faceti o Contestatie impotriva acelui proces verbal , pe care sa o depuneti la Judecatoria de care apartineti. Pt redactarea plangerii este nevoie de un avocat .Avocatul va indica modalitatea de aparare a dvs.
danacr3 a scris:

ar trebui sa faceti o Contestatie impotriva acelui proces verbal , pe care sa o depuneti la Judecatoria de care apartineti. Pt redactarea plangerii este nevoie de un avocat .Avocatul va indica modalitatea de aparare a dvs.

Modalitatea de aparare este data de consemnarile din procesul verbal si de probatoriile pe care le aveti(acte,martori,alte probe)in combaterea celor inserate in acesta.
Din cate inteleg este vorba de o amenda contraventionala.
Trebuie sa contestati procesul-verbal de sanctionare in termen de 15 zile.

Cu privire la certificatul medico-legal de care ati facut vorbire probabil ca va face si o plangere penala ceea ce constituie o alta problema.

Deci, aveti doua probleme care trebuie rezolvate fiecare separat.

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Din cate inteleg este vorba de o amenda contraventionala.
Trebuie sa contestati procesul-verbal de sanctionare in termen de 15 zile.

Cu privire la certificatul medico-legal de care ati facut vorbire probabil ca va face si o plangere penala ceea ce constituie o alta problema.

Deci, aveti doua probleme care trebuie rezolvate fiecare separat.

avocat Claudiu Lascoschi