avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 284 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Lichidare Voluntara!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Lichidare Voluntara!

As dori si eu sa stiu ce implica aceasta operatiune de lichidare voluntara a unei firme si cat ar costa aceasta.
Cel mai recent răspuns: mariuspavell , utilizator 12:52, 26 Aprilie 2010
Documentele necesare pentru înregistrarea menţiunilor privind dizolvarea şi lichidarea simultană a SNC, SCS, SRL şi GIE (art. 235 din Legea nr. 31/1990, republicată, cu modificările şi completările ulterioare):

Etapa I
1. Cerere de înregistrare (original);
2. Hotărârea asociaţilor/membrilor GIE de efectuare concomitentă a dizolvării şi lichidării societăţii luată cu cvorumul şi
majoritatea prevăzută de lege pentru modificarea actului constitutiv, atunci când aceştia sunt de acord cu privire la
repartizarea şi lichidarea patrimoniului societăţii şi când asigură stingerea pasivului sau regularizarea lui în acord cu
creditorii (original);
3. Dovada acordului creditorilor privind stingerea pasivului sau regularizarea lui (original);
4. Dacă este cazul:
- avizele prevăzute de legile speciale (original);
- împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească
formalităţile legale (original).
5. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
- taxa de registru;
- tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.

Etapa a-II-a
1. Cerere de radiere (original);
2. Hotărârea de repartizare a activelor rămase după plata creditorilor luată prin votul unanim al asociaţilor/membrilor (original);
3. Situaţia financiară de lichidare şi de repartizare a activului aprobată de asociaţi/membri (copie);
4. Certificatul de înregistrare şi anexa/anexele la acesta (originale);
5. Certificatul emis de organul fiscal competent din care să rezulte că societatea nu are datorii la bugetul de stat consolidat
(original);
6. Dacă este cazul:
- hotărârea judecătorească irevocabilă prin care s-a respins opoziţia.
- împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească
formalităţile legale (original).
7. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
- taxa de registru;
- tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.
In primul rand, pentru a uza de aceasta procedura care se va desfasura doar la Registrul Comertului trebuie sa nu aveti datorii la stat.
firma nu are nici un fel de datorie iar actele sunt la zi.Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dizolvare srl simona2306 simona2306 ce acte imi trebuiesc pt dizolvarea simultana a unui srl cu asociat unic avand activitate dar neavand datorii la stat si de unde procur toate actele in parte. ... (vezi toată discuția)
Desfiintare firma srl managerul managerul Doresc sa desfiintez firma inactiva de 5 ani.Care sunt documentele, pe linga cerere, care trebuie depuse la ORC, pentru initierea acestei actiuni. Eventual, ... (vezi toată discuția)
Fuzionarea companiilor darkman darkman Buna ziua, Detin doua firme, dar una dintre ele nu are o activitate atat de infloritoare incat sa imi permit cotabilul si forfetarul. M-am interesat sa o ... (vezi toată discuția)