avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1036 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Buna ziua, sper ca am postat la rubrica de specialitate!Am o problema, ea consta in felul urmator, am avut tuberculoza pulmonara, am fost internat aproximativ 3 luni in spital de specialitate, apoi alte 3 luni la un sanatoru!Am beneficiat de 8 luni de concediu medical!Am inteles zilele acestea ca as fi avut dreptul la concediu medical pana la 1 an si 6 luni, pentru boala mea:) Mi-a fost incalcat dreptul?Precizez ca in comisie nu am fost introdus inainte sa imi fie oprit concediu medical!Doar pur si simplu un doctor mi-a dat ultimul concediu cu drept de lucru, iar eu mai am fost in tratament inca aproximativ 2 saptamani!De altfel am inteles ca primele 6 luni de lucru, am dreptul la program redus, nici asta nu mi-a fost specificat de catre medicul curent pneumolog:( Se mai poate face ceva?Mai pot avea drept la concediu?De ce mi-a fost sistat concediu, mai ales ca nu am fost introdus in comisie a doua oara?Si a fost luata hotararea de catre un medic inlocuitor, pentru-ca cel curent era in concediu?Va multumesc frumos:(
Ultima modificare: Miercuri, 28 Aprilie 2010
Life2Live, utilizator

Alte discuții în legătură

Medicina muncii ContSters294075 ContSters294075 Buna ziua! Sotul meu este in concediu medical din februarie 2012. August 2013 este ultima luna de concediu medical ce va fi acordata de comisie. Ce variante ... (vezi toată discuția)
Abuz in functie Crist_ina Crist_ina Buna dimineata ! Am indraznit sa folosesc si eu acest Forum si sa cer niste pareri, daca se poate, in legatura cu problema cu care ma confrunt. Sunt ... (vezi toată discuția)
Concediu medical cod 14 danieltimis danieltimis Buna ziua, va cer ajutorul deoarece nu mai pot de atata incompetenta ce exista in sistemul de sanatate din Romania. Va explic pe scurt: Am fost diagnosticat cu ... (vezi toată discuția)