Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Buna ziua, sper ca am postat la rubrica de specialitate!Am o problema, ea consta in felul urmator, am avut tuberculoza pulmonara, am fost internat aproximativ 3 luni in spital de specialitate, apoi alte 3 luni la un sanatoru!Am beneficiat de 8 luni de concediu medical!Am inteles zilele acestea ca as fi avut dreptul la concediu medical pana la 1 an si 6 luni, pentru boala mea:) Mi-a fost incalcat dreptul?Precizez ca in comisie nu am fost introdus inainte sa imi fie oprit concediu medical!Doar pur si simplu un doctor mi-a dat ultimul concediu cu drept de lucru, iar eu mai am fost in tratament inca aproximativ 2 saptamani!De altfel am inteles ca primele 6 luni de lucru, am dreptul la program redus, nici asta nu mi-a fost specificat de catre medicul curent pneumolog:( Se mai poate face ceva?Mai pot avea drept la concediu?De ce mi-a fost sistat concediu, mai ales ca nu am fost introdus in comisie a doua oara?Si a fost luata hotararea de catre un medic inlocuitor, pentru-ca cel curent era in concediu?Va multumesc frumos:(
Life2Live, utilizator