Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale drepturile unui asociat/actionar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

drepturile unui asociat/actionar

ce drepturi are un asociat minoritar in cadrul unei societati..

dar un actionar minoritar?

imi puteti indica art si acte normative care prevad aceste drepturi?

poate sa aiba acces la orice act al societatii..? ce art prevede acest fapt...

multumesc
Consultati Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, cu modificarile si completarile la zi, in special CAP.VI Societati cu raspundere limitata
poate sa aiba acces la orice act al societatii..? ce art prevede acest fapt...

Vedeti Prevederile ART. 199 alin.5
(5) În lipsã de cenzori sau, dupã caz, de auditor financiar, fiecare dintre asociati, care nu este administrator al societãtii, va exercita dreptul de control pe care asociatii îl au în societãtile în nume colectiv. (alineat modificat prin art. I pct. 139 din Legea nr. 441/2006 (publicatã la 28 noiembrie 2006) în vigoare de la 1 decembrie 2006)

Va rog sa raspundeti la intrebare, nu sa faceti referire la lege.
juridic dana a scris:

Vedeti Prevederile ART. 199 alin.5
(5) În lipsã de cenzori sau, dupã caz, de auditor financiar, fiecare dintre asociati, care nu este administrator al societãtii, va exercita dreptul de control pe care asociatii îl au în societãtile în nume colectiv. (alineat modificat prin art. I pct. 139 din Legea nr. 441/2006 (publicatã la 28 noiembrie 2006) în vigoare de la 1 decembrie 2006)

Prevederile art. 199 (5) nu-si prea au rostul deoarece fac trimitere la dreptul de control exercitat de asociatii intr-o SNC, cu toate ca art. 75 - 87 LSC nu reglementează expres un asemenea drept.

Oricum, nu se poate nega dreptul unui asociat de a avea acces la actele societatii. Si aceasta deoarece in strinsa legatura cu raspunderea patrimoniala a asociatilor, apare dreptul la informare al acestora cu privire la intreaga activitate a societatii, drept care presupune accesul nelimitat la toate documentele societatii.

Prin urmare, daca administratorul refuza sa prezinte actele solicitate, asociatul respectiv poate introduce o actiune in instanta prin care sa-l oblige la aceasta (obligatia de a face).

nicoleta_85 a scris:
ce drepturi are un asociat minoritar in cadrul unei societati. dar un actionar minoritar?
imi puteti indica art si acte normative care prevad aceste drepturi?
poate sa aiba acces la orice act al societatii..? ce art prevede acest fapt..

Buna ziua,
Din pacate in legislatia romana "nu prea" exista protectia micului actionar.
Acesta are drept de vot in AGA, drept la dividend, dreptul de a participa la majorarea/micsorarea CS, dreptul de a se retrage la cerere din SC si (in principiu) dreptul de a fi informat despre hotararile organelor de conducere al SC.
Din lege rezulta unele mecanisme care, in lipsa unor relatii amiabile cu actionariatul si conducerea SC, ar putea permite accesul micului actionar la informatii.
In functie de cota de participare si de prev. Actului constitutiv, micul actionar poate solicita controlul cenzorilor asupra unor aspecte ale activitatii SC
Nu se prevede nicaieri accesul la datele si informatiile operative (curente).
Per total, micul actionar are voie sa dea bani si sa suporte (chiar daca nu-i place) rezultatele vointei majoritatii (dictatura majoritatii).