avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general comert cu ridicata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

comert cu ridicata

buna seara,
pana acum la marfa cumparata faceam nir, stabileam pretul de vanzare si vindeam.
acum seful meu nu mai vinde la preturile din nir ci vinde la preturi negociate.
as dori sa aplic monografia pt comert cu ridicata si sa nu mai inregistrez adaos si neexigibil.
am nevoie de ceva autorizari, taxe, altceva in afara de caen-comert cu ridicata???
va rog ajutati-ma cu informatii
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 21:46, 2 Mai 2010
ziceti:
"acum seful meu nu mai vinde la preturile din nir ci vinde la preturi negociate."
daca vinde marfa cu alt pret decat cel din Nir,aveti nevoie de inventar schimbare pret,pentru marfa din stoc.
veti continua cu evidenta la pretul cu amanuntul pana cand stocul existent va deveni zero.
Dupa obtinerea caen-comert cu ridicata,intocmiti Nir la pret de cumparare,vindeti la preturi diferite,iar diferenta dintre rulajul lunar al contului 707 si rulajul lunar al contului 607 va reprezenta adaosul.
multumesc mult, deci pt a putea vinde cu preturi negociate imi treb doar caen-ul?
nu si alte taxe sau..?
multumesc
Nu trebuie taxe suplimentare. Este suficient sa completati la Oficiul Registrului Comertului domeniul de activitate cu noul cod CAEN.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Receptie marfa florip florip Daca o societate cu activitate principala - productie, receptioneaza foarte rar marfuri pe care le revinde ulterior (peste o luna sau mai mult timp) cu un ... (vezi toată discuția)
Vanzare marfa Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Firma la care lucrez are caen principal executie instalatii electrice, voi sa vanda ceva corpuri de iuminat ? Se poate face aceasta tranzactie ... (vezi toată discuția)
Descarcare gestiune gabitza1980 gabitza1980 Buna ziua.Am si eu urmat.situatie: 1.o societate neplatitoare de TVA care desf.comert.cu amanuntul : CANT.=25 BC P.U = 1.3 RON/BC ... (vezi toată discuția)