avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort in lipsa unuia din parteneri
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort in lipsa unuia din parteneri

Sunt intr-o situatie putin mai complicata. Doresc sa divortez de sotia mea intrucat aceasta a parasit tara si s-a stabilit in strainatate. Ea nu mai doreste sa se intoarca si nici eu nu vreau sa ma duc acolo din motive personale. Eu doresc sa divortez dar ea nu vrea deoarece nu o intereseaza acest aspect. I-am propus un divort amiabil dar nu vrea sa vina in tara sa reglementam situatia. Problema este daca procedura de divort se poate desfasura in lipsa partenerului sau a unui avocat al acestuia. Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii pe care trebuie sa-i fac. Mentionez ca din casatorie nu au rezultat copii si nici bunuri care ar putea face obiectul unui partaj. Totodata vreau sa stiu daca exista posibilitatea sa-mi recuperez jumatate din banii pe care i-am avut in conturi comune si pe care i-a luat fara acordul meu cand a plecat din tara.
Desigur , procesul se poate desfasura si in lipsa paratei . Nu este un impediment lipsa sotiei d.stra . Luati legatura cu un avocat care va va indruma pe parcursul procesului si care va va rezolva situatia . Din punctul meu de vedere nu se ridica probleme deosebite , dar trebuie sa aveti alaturi un avocat tocmai petru a evita eventualele complicatii .SUCCES !
Nu este obligatoriu ca paratul unui proces sa se prezinte la judecata. Este obligatoriu insa ca acesta sa aibe cunostinta de judecarea acestui proces. De aceea este indicat sa aveti un avocat angajat, pentru ca in astfel de situatii procedura de citare este greu de realizat si din aceasta cauza procesul poate dura mult mai mult, ceea ce devine neplacut. Pentru alte amanunte ma puteti contacta si la cristinascripa@yahoo.com
Divortul se poate pronunta si in lipsa unuia dintre soti. Daca are un domiciliu stabil in strainatate va putea fi citata acolo. daca nu, va trebui citata prin publicitate. Cu privire la bani, daca a luat jumate si i se cuveneau.....
Vad ca devine un mod de a agata clienti forumul mai mult decat placerea de a discuta spete...

Oricum, banii vi i-a luat in timpul casatoriei, putea dispune de ei. Am sa ma mai gandesc la acest aspect, nu-mi vine nimic ce ati putea face pentru banii aceia in acest moment.

Cu privire la divort, nu va trebuie neaparat avocat, e simplu. Faceti cerere in instanta, propuneti 2 martori (care vor declara ca stiu ca ea nu vrea sa se intoarca, ca ea a parasit domiciliul comun etc., in functie de situatia reala). Problema citarii: dati instantei domiciliul din strainatate si cereti citarea ei prin ... serviciu curierat scrisori, cheltuielile le veti suporta dv. La fel si traducerea documentelor care i se comunica (obligatorie). Asta va face ca instanta sa nu dea termenul obisnuit de 6 luni pentru citare, ci 6-8 saptamani. Dv. va ocupati de trimiterea documentelor. Traducerea acestora se face in limba oficiala a tarii de domiciliu a sotiei.
Nu mai stiu ce v-ar interesa, mai intrebati ce nu va este clar...
da, prezumtia de mandat tacit.....poate furt intre soti?:)
in privinta reclamei......"vezi prezentare firma" sau ".......@ .com" nu e tot aia?:-/

Alte discuții în legătură

Partaj cosmariama cosmariama buna, Mai pot sa deschid proces pentru partaj , a unui imobil care a fost bun comun, a fost vandut cu 1 luna inainte de divort,si banii fiind in locuinta ... (vezi toată discuția)
Termen de introducere a actiunii de partaj al bunurilor dobandite cuki1955 cuki1955 Dupa ramanerea definitiva a unui divort ,exista un termen limita ,in care trebuie solicitat partajul bunurilor dobandite in timpul casatoriei ? In ... (vezi toată discuția)
Vizite nocturne crysty224 crysty224 buna sunt cristina si am divortat de mai bine de un an. in urma divortului am obtinut custodia celor doi copii si locuiesc in domiciliul proprietate comuna cu ... (vezi toată discuția)