Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Lichidare firma cu 2 asociati, fara lichidator?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Lichidare firma cu 2 asociati, fara lichidator?

1.se poate lichida o firma fara datorii cu 2 asociati, fara lichidator sau avocat?
2.care sunt pasii de urmat?

multumesc
Buna ziua!
Sigur ca este posibil acest lucru. Este necesara lichidarea voluntara a societatii in temeiul art. 235 din Legea 31/1990, operatiune ce nu necesita implicarea unui lichidator sau avocat.
Pasii sunt simpli:
- intocmirea unei hotarari AGA ce are ca obiect "dizolvarea si lichidarea voluntara a societatii in temeiul art. 235" ce se depune la ORC de la sediul societatii
- publicarea acestei hotarari in Monitorul Oficial si, dupa 30 de zile de la publicare, se depune cererea de radiere impreuna cu situatia financiara de lichidare si repartizare a activului
Conditiile sunt simple: sa nu existe datorii catre stat, iar asociatii sa ajunga la consens cu privire la repartizarea activului.
Pentru informatii suplimentare, puteti consulta urmatorul link [ link extern ]
Va multumesc mul pt raspunsuri.

firma nu are datorii la stat sau la furnizori, are datorii doar la asociati (pe are si le asuma ca pierderi)
tocmai am depus la finante cererea pt obtinerea regimului derogatoriu.
bilantul de lichidare pot sa il intocmesc si eu ca administrator?
sau obligatoriu de catre un expert contabil?
tocmai am depus la finante cererea pt obtinerea regimului derogatoriu.

la ce va mai trebuie daca tot vreti sa o radiati ??
bilantul de lichidare pot sa il intocmesc si eu ca administrator?

daca aveti cunostinte intocmiti-l !