Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... protejarea tinerilor sportivi la diferite competitii
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

protejarea tinerilor sportivi la diferite competitii

Fiul meu practică fotbal la nivel de copii, nefiind in acest moment legitimat la club, din cauza varstei prea fragede (9 ani). In aceste zile trebuie sa participe la o competitie sportiva numita Cupa Hagi Danone- faza zonala, fiind selectionat si participand cu echipa scolii la acest concurs. Mentionez ca este apt din punct de vedere medical pentru practicarea acestui sport, avand adeverinta medicala si consult specializat de catre medicul scolii. Acum cateva zile copilul a venit de la scoala cu o hartie tiparita- care personal nu o consider dreapta pentru un sportiv, mai ales pentru un copil- in care participantul (cu acceptul reprezentantului legal) nu este protejat in niciun fel de catre organizatori pe timpul competitiei, impunand drepturi fara sa-si asume riscuri. Ma surprins acest document, datorita faptului ca este legat de un sportiv mare care stie ce inseamna riscul la varsta frageda. Mentionez ca odata cu acest document ar fi trebuit distribuit si regulamentul competitiei, lucru care nu s-a facut. Doresc să ştiu dacă documentul de mai jos este legal, si ce ar trebui sa fac in continuare, pentru a-mi proteja fiul, aceeasi problema existand si la clubul unde el activeaza.

DECLARAŢIE RENUNŢARE ªI ANGAJAMENT

Către:

DANONE P.D.P.A. SRL
Strada Nicolae Cânea, nr. 96, sector 2,
Bucureşti, România Data:

Stimaţi Domni,

Subsemnat(a)(ul) ........................., identificat cu BI/CI seria ......... nr. ................
domiciliat în ..................... în calitate de reprezentant legal şi cu exerciţiul deplin al drepturilor părinteşti de reprezentare a copilului meu şi/sau aprobare a actelor sale declar în mod irevocabil şi ma oblig faţă de DANONE P.D.P.A. SRL şi
faţă de organizatorii competiţiei de fotbal Cupa "Hagi Danone”, S.C. l/laaing Of Promotion S.R.L. că:
1. Fiul meu ............................... în vârsta de .. .......... ani beneficiazá de o stare bunã a sănătăţii şi este capabil să participe la turneul de fotbal Cupa “Hagi Danone” din data de ................, conform Regulamentului pe care-l cunosc, îl accept şi în legătura cu care preiau orice responsabilitate şi exonerez încă de pe acum Danone P.D.P.A şi/sau organizatorii competiţiei Cupa ”Hagi Danone” de orice răspundere în legătură cu participarea sa la acest turneu.
2. Acord Danone P.D.P.A. un drept irevocabil şi exclusiv de a folosi în mod nelimitat imaginea şi numele fiului meu în campanii de media, în ziare şi la televiziune, în România sau în străinătate, pentru o perioada de 3 ani precum şi să deţină, să proceseze şi să folosească date personale privitoare la copilul meu în vederea acestor scopuri, în limitele prevăzute de legea română.
Sunt pe deplin conştient de consecinţele celor de mai sus şi declar acest angajament irevocabil şi obligatoriu din punct de vedere juridic.
Al Dumneavoastră,
............................... ...........................

Nume: Numele copilului:

=D>:D Din cauza mentalitatii parintilor si a unora care vorbesc in necunostinta de cauza, multi copii talentati se pierd!!!! Ati vizitat vreodata o baza sportiva cu pretentii? Va asigur ca acei copii selectati in urma unor astfel de concursuri intra in responsabilitatea unor astfel de cluburi (patronate de fotbalisti celebri) si li se acorda acelasi tratament ca al fotbalistilor profesionisti.
Ar trebui sa ne bucuram pentru ca sunt oameni de fotbal interesati de copii nostri, care investesc sume uriase de bani in educatia sportiva a copiilor si nu numai.
Cat despre folosirea imaginii....:D=D>:D #-o ilea_mircea si r.gabi inca n-au inteles un lucru. Despre care imagine vorbim? Nu cumva despre imaginea creata de organizatori copilului selectat? Ce imagine are copilul in momentul de fata? Niciuna. Este un necunoscut, pe care clubul de fotbal (daca il va selectiona) il va creste si ii va crea o imagine, de pe urma careia va obtine castiguri financiare.
Banii de pe urma imaginii create in jurul copilului selectat in general sunt necesari pentru a sustine o investitie uriasa in tot ceea ce inseamna baza sportiva (terenuri, echipamente, consilieri, medici, medicamentatie, psihologi.....). Ce castiga copilul in schimb? O educatie sportiva, o viata sanatoasa, posibilitatea de a ajunge la un club mare (cluburile mari de fotbal din Europa trimit delegati la bazele sportive din intreaga lume, delegati care monitorizeaza copii talentati si pe care ii transfera la o anumita varsta).
In concluzie, copii selectati in urma unor astfel de competitii isi ofera "imaginea" unor cluburi de fotbal serioase, castigul lor (al copiilor) fiind in schimb unul urias (dupa parerea mea)....mentalitate de invingator formata inca de mic, posibilitatea de a ajunge la un club mare de fotbal din Europa, o viata sanatoasa asigurata de specialisti si lista poate continua.

P.S. Poate regulamentul asta buclucas este trimis odata cu declaratiile respective, insa nu a ajuns la parinti, fiind in posesia antrenorului (profesorului) care se ocupa de echipa din care face parte si copilul despre care discutam. :D
dan.dan, utilizator
dan.dan a scris:

=D>:D Din cauza mentalitatii parintilor si a unora care vorbesc in necunostinta de cauza, multi copii talentati se pierd!!!! Ati vizitat vreodata o baza sportiva cu pretentii? Va asigur ca acei copii selectati in urma unor astfel de concursuri intra in responsabilitatea unor astfel de cluburi (patronate de fotbalisti celebri) si li se acorda acelasi tratament ca al fotbalistilor profesionisti.
Ar trebui sa ne bucuram pentru ca sunt oameni de fotbal interesati de copii nostri, care investesc sume uriase de bani in educatia sportiva a copiilor si nu numai.
Cat despre folosirea imaginii....:D=D>:D #-o ilea_mircea si r.gabi inca n-au inteles un lucru. Despre care imagine vorbim? Nu cumva despre imaginea creata de organizatori copilului selectat? Ce imagine are copilul in momentul de fata? Niciuna. Este un necunoscut, pe care clubul de fotbal (daca il va selectiona) il va creste si ii va crea o imagine, de pe urma careia va obtine castiguri financiare.
Banii de pe urma imaginii create in jurul copilului selectat in general sunt necesari pentru a sustine o investitie uriasa in tot ceea ce inseamna baza sportiva (terenuri, echipamente, consilieri, medici, medicamentatie, psihologi.....). Ce castiga copilul in schimb? O educatie sportiva, o viata sanatoasa, posibilitatea de a ajunge la un club mare (cluburile mari de fotbal din Europa trimit delegati la bazele sportive din intreaga lume, delegati care monitorizeaza copii talentati si pe care ii transfera la o anumita varsta).
In concluzie, copii selectati in urma unor astfel de competitii isi ofera "imaginea" unor cluburi de fotbal serioase, castigul lor (al copiilor) fiind in schimb unul urias (dupa parerea mea)....mentalitate de invingator formata inca de mic, posibilitatea de a ajunge la un club mare de fotbal din Europa, o viata sanatoasa asigurata de specialisti si lista poate continua.

P.S. Poate regulamentul asta buclucas este trimis odata cu declaratiile respective, insa nu a ajuns la parinti, fiind in posesia antrenorului (profesorului) care se ocupa de echipa din care face parte si copilul despre care discutam. :D

Ca sa va lamuresc am mers prin multe baze sportive zeci de ani.
Despre ce vorbim ,despre educatia pe care o poate da copiilor nostri o firma de lactate ?
Eu nu pot sa imi permit sa presupun ca regulamentul a fost sau nu trimis.
Din cele postate de user nu rezulta acest lucru.
Noi ca popor am fost luati de multe ori"la pret de matineu",astfel ca nu trebuie sa luam in seama niste contracte ammbigue si vagi,pentru ca este vorba despre copiii nostri,totusi pentru ca poate fi vorba despre viitorul lor.
Mentalitatea de invingator se caleste de antrenori si de factorii responsabili in pregatirea psihologica si de specialitate a viitorului sportiv de performanta,mentalitatea de innvingatori,este drept putini,o au in sange.
Nu trebuieste sa fim creduli pentru "ceva in plus",indiferent ce ar fi sau cum s-ar numi acel"ceva"