avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Extinderile la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Extinderile la bloc

Buna seara. La un apartament care are o extindere (balcon) facuta cu toate actele in regula, se calculeaza intretinerea la fel cu ceilalti, se aplica aceeasi cota indiviza? Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 15:37, 8 Mai 2010
In contractele de vanzare cumparare este trecuta suprafata locativa a fiecarui apartament. In raport de aceasta este mentionat ca proprietarul detine si cota aferenta din spatiile comune ale blocului si terenul de sub bloc (indivize). Chiar daca ati extins spatiul locativ al apartamentului dvs. , celelalte spatii comune, au ramas aceleasi,(casa scarii, uscatoria, acoperisl, terenul de sub bloc. pentru fiecare apartament prevazute in proiectul constructorului cladirii
Ultima modificare: Miercuri, 5 Mai 2010
ContSters122901, utilizator
Se recalculeaza cota-parte indiviza, in cazul in care are si cadastrul facut. In fond acesta stabileste suprafata utila a apartamentului.

Cu aceasta ocazie se recalculeaza si cota-parte pe intreaga scara, astfel incat suma tuturor cote-partilor indivize sa fie 100%.

@Indines
Va rog sa dati raspunsuri daca sunteti bine documentata!
Ultima modificare: Miercuri, 5 Mai 2010
elga50, moderator
elga50 a scris:

[@Indines
Va rog sa dati raspunsuri daca sunteti bine documentata!
[/quot

Eu asa credeam :) Poate ne-am documentat din surse diferite. Sorry
Sa Intelegem ca acel apartament nu a avut balcon din constructie iar proprietarul si-a construit acum un balcon?
Sau a avut balcon iar acum l-a inchis si a marit spatiul prin desfiintarea peretelui dintre camera si balcon?
In ambele cazuri suprafata utila si cota indiviza este consemnata in actele cadastrale, mai ales ca a facut modificarea cu proiect, aprobari, cadastru, toate actele prevazute de lege.
Comparati schitele vechi cu cele noi si vedeti daca sunt diferente la suprafata utila si cota indiviza.
Da, corect, e posibil sa-si fi facut balcon.
In cazul acesta nu se modifica suprafata utila, deci nici cota-parte indiviza.....

In mesajul anterior raspundeam pentru cazul in care se extindea apartamentul in balcon, prin desfiintarea acestuia.
Ultima modificare: Joi, 6 Mai 2010
elga50, moderator

Alte discuții în legătură

Este diferenta la impartirea terenului aferent unui bloc? levigabi levigabi intre locatarul care sta la parter si cel care sta la etaj si are balcon?:hm: (vezi toată discuția)
De ce trebuie sa platesc chirie la balcon... Balcon Balcon Cine poate sa ma lamureasca si pe mine, locuiesc la parterul unui bloc si creau sa-mi fac balcon doar cat vecinul de la etajul 1, nu extins mai mult. Am ... (vezi toată discuția)
Suprafata de teren aferent doiarul doiarul Buna seara, am si eu o nelamurire, cu toate ca am cautat pe forum nu am gasit un raspuns concret; in cadastrul apartamentului dintr-un bloc vechi 80\', ... (vezi toată discuția)