Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Daca sunt I.I. neplatitoare de TVA, trebuie sa platesc ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Daca sunt I.I. neplatitoare de TVA, trebuie sa platesc TVA la importul de de produse din SUA?

Daca am o intreprindere individuala neplatitoare de TVA a carei activitate consta in importul de produse naturiste si cosmetice bio din SUA si comercializarea lor in tara, mai trebuie platit TVA-ul la intrarea produselor in tara? Stiu ca, in mod normal, atunci cand primesc produse din afara UE, trebuie platit TVA-ul, iar daca suma de pe factura este mai mare de o anumita cifra, se plateste si o taxa pe langa TVA. Insa daca importul se face pe I.I. neplatitoare de TVA, aceasta mai trebuie sa achite contravaloarea TVA-ului catre autoritatile vamale la primirea produselor?
da la import se plateste TVA, importul nu este scutit de TVA, TVA-ul il achitati in vama si taxele vamale la fel pentru import, altfel nu primiti liber de vama pentru marfuri, in acest caz nu conteaza ca sunteti neplatitor de TVA
Ok, am inteles. Multumesc mult pentru raspuns!