avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1024 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... AJUTOR DECES
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

AJUTOR DECES

Buna ziua,
va rog frumos, am o intrebare:
lucrez la o firma privat si as vrea sa stiu cat este ajutorul de deces pentru ruda de gradul I( mama )?
va multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: simona.elisa , utilizator 15:26, 7 Mai 2010
Dumnezeu s-o odihneasca.
ajutorul este de 1700 lei
si va rog sa imi spuneti cum se acorda acest ajutor?
Din contractul colectiv de munca unic la nivel national am citit;

d) un salariu mediu pe unitate platit de unitate la decesul sotului sau sotiei ori la decesul unei rude de gradul I aflate in intretinerea salariatului.
deci daca mama ( decedata), nu a fost in intretinerea salariatei nu i se acorda nici un ajutor, sau am interpretat eu gresit?
va multumesc
Cuantumul ajutorului de deces nu poate fi mai mic decat valoarea salariului mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2010. Pentru anul 2010, cuantumul ajutorului de deces se stabileste, in cazul:

a) asiguratului sau pensionarului, la 1.836 lei;
b) unui membru de familie al asiguratului sau pensionarului, la 918 lei.

Ajutorul de deces se achita, la solicitare, de catre:
a) angajator, in cazul decesului asiguratului respective a u unui membru de familie al acestuia
b) institutia, care gestioneaza fondul pentru plata ajutorului de somaj, in cazul decesului somerului, respective al unui membru de familie al acestuia
c) casa teritoriala
In cazul decesului asiguratului sau al pensionarului beneficiaza de ajutor de deces o singura persoana care poate fi, dupa caz, sotul supravietuitor, copilul, parintele, tutorele, curatorul, mostenitorul,sau persoana care dovedeste ca a suportat cheltuielile ocazionate de deces
Ultima modificare: Vineri, 7 Mai 2010
titiana, utilizator
deci sa aplica si in cazul precizat de mine, chiar daca mama salariatei nu a fost in intretinerea ei, si atunci cuantumul va fi de 918?
si cum il acordam , la salar, este impozitabil , sau cum?
va rog sa ma ajute cineva, ca este primul caz si nu vreau sa gresesc.
Va multumesc
o zi placuta

Alte discuții în legătură

Deces vichisor vichisor Nu stiu daca am postat bine aici,imi cer scuze daca nu.Acum 2 zile unui coleg al meu i-a decedat tatal si vrea sa stie daca firma la care lucram este obligata ... (vezi toată discuția)
Ajutoare materiale acordate angajatilor deliaboaru deliaboaru Va rog sa ma ajutati cu cateva detalii referitor la ajutoarele materiale acordate angajatilor. As vrea sa stiu daca sunt mentionate undeva, in legislatie, ... (vezi toată discuția)
Ajutor deces tata Doina Elena Doina Elena unui salariat i-a murit tatal. Beneficiaza de un ajutor de la firma, indiferent daca era pensionar sau nu? (vezi toată discuția)