Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... termene
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

termene

Buna seara.Putem considera ca sunt intrunite motive temenice de suspendare a unui proces in prima instanta ,daca dosarul de fond nu poate fii adus in instanta de 7 termene ?Avand in vedere ca parchetul prin adrese succesive si oficiale comunica trimiterea acestuia catre instanta inca de la prima solicitare ,cum pot intelege ce se intampla ,care sunt ratiunile sau fortele dinamice care impiedica aducerea acestuia ?
In nici un caz nu se poate dispune suspendarea ca si sanctiune juridica daca la asta va referiti. Furnizati mai multe detalii pentru ca nu prea se intelege la ce va referiti.
1.Sunt 7 termene in care nu se poate judeca deoarece nu a fost atasat dosarul de fond.
2.Parchetul comunica prin adrese oficiale trimiterea acestuia de 6 luni dar acesta nu apare.
3.Nedumerirea era ce se intampla si ce se poate face.Multumesc.
Trebuie staruit la autoritatea responsabila in vederea comunicarii dosarului ,eventual verificat la instanta ,daca dosarul nu a fost primit ,dar ratacit
adita_auto a scris:

Buna seara.Putem considera ca sunt intrunite motive temenice de suspendare a unui proces in prima instanta ,daca dosarul de fond nu poate fii adus in instanta de 7 termene ?Avand in vedere ca parchetul prin adrese succesive si oficiale comunica trimiterea acestuia catre instanta inca de la prima solicitare ,cum pot intelege ce se intampla ,care sunt ratiunile sau fortele dinamice care impiedica aducerea acestuia ?

Instanta nu poate dispune suspendarea cauzei.
Puteti cere aplicarea unei sanctiuni.Spre exemplu, amenda.
Eu nu am avut niciodata atata rabdare...

avocat Claudiu Lascoschi
Nu sunt incidente dispozitiile privind suspendarea judecatii; (a se vedea art 303 si 303 indice 1 C.p.p.). Trebuie dispuse sanctiuni si cat mai drastice; insistati in acest sens!

Av. Claudiu Sorin Feteanu