Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pamant ptr tineri casatoriti?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pamant ptr tineri casatoriti?

exista acest ajutor?noi locuim in spania si am auzit ca statul roman ofera loc de casa tinerilor casatoriti....este adevarat?si care sant conditiile? multumesc.
Da, tinerilor casatoriti tinerilor ( tinerilor cu varsta cuprinsa intre 18 si 35 de ani) li se acorda teren in vederea construirii unei locuintei daca:
a) au implinit varsta de 18 ani la data depunerii cererii;
b) nu au avut sau nu detin in proprietate o locuinta sau un teren destinat construirii unei locuinte proprietate personala, atat in localitatea in care se solicita atribuirea in folosinta a unui teren, cat si in alte localitati;
c) parintii acestora nu detin sau nu au detinut in ultimii 10 ani in proprietate un teren in suprafata mai mare de 500 m2 in mediul urban sau de 5.000 m2 in mediul rural, indiferent de localitatea in care este situat terenul.
Amanunte in Legea 15 din anul 2003

Darie Tudor, utilizator
Trebuie sa depuneti dosarul la primaria de care apartineti ( unde aveti domiciliul pe buletin). Puteti trimite o ruda sa se intereseze, sa nu faceti un drum degeaba pana in Romania.
multumesc ptr raspunsuri!!!
si mai e o conditie: primaria sa detina teren disponibil cu destinatia loc de casa pt tineri.
@geomih...asta este principala conditie...:D
Kyandra, moderator