Forum Discuţii juridice Executare silită Somatie ANAF pt impozit pe profit neplatit la o firma ...
Discuție deschisă în Executare silită

Somatie ANAF pt impozit pe profit neplatit la o firma cu ZERO activitate

Buna ziua,

Am o firma infiintata in 2003, ca nu a avut niciun fel de activitate , deci nu a generat nici profit in toti acesti ani.
Va rog din suflet sa ma ajutati cu cateva clarificari:
- de ce ANAF transmite somatii standard cu aceasi suma de plata de 550 lei, infiderent daca firma a avut sau nu profit?
- care este instanta competenta in baza prev art 172-173 /OG 92 din 2003?
- cu un model de contestatie impotriva acestui titlu executoriu?

Cu stima,
JDB
Buna ziua,
trebuie sa va adresati initial Biroului de solutionare a contestatiilor din cadrul ANAF cu o contestatie pe care va trebui s-o motivati in fapt si-n drept. Aceasta este procedura prealabila prevazuta de art.7 din Legea contenciosului administrativ nr.554/2004.
In ceasta contestatie specificati de ce nu doriti acei bani si anexati documente justificative in acest sens. Cuprinsul contestatiei il gasiti in art.206 din OUG 92/ 2003 privind Codul de procedura fiscala.
Asteptati 30 de zile sa va solutioneze contestatia. Daca in acest termen nu primiti nici un raspuns sau primiti un raspuns negativ, aveti la dispozitie un termen de 6 luni pentru a va adresa instantei de contencios administrativ( tribunalul), conform Legii 554/2004.
Un model tipizat de contestatie nu stiu cine va poate oferi, deoarece trebuie particularizat.
" Catre ANAF- biroul de...
Subscrisa,,,( cu toate datele de identificare) inaintam prezenta contestatie privind somatia de plata si titlul executoriu nr..,, cu privire la plata sumei, reprezentand...
In fapt...
In drept...
Anexam in probatiune urmatoarele documente...
Semnatura..."
Trebuie sa fie la obiect si motivata.
Succes.
Cu respect,
Minodora Sorian
Scuze, am vrut sa scriu de ce nu datorati acei bani.
Doamna va multumesc!
Firma are activitatea suspendata din 2006, asa ca nici macar impozit forfetar nu pot spune ca au de luat :-)