Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pierdut certificat nastere si certificat casatorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pierdut certificat nastere si certificat casatorie

nu gasesc niciunde in casa certificatul de nastere si certificatul de casatorie a unei persoane nascute in anul 1929 si casatorita in 1956 ,cum pot face ca sa scot duplicat de primarie ?
Nu ati precizat ce legatura aveti cu aceasta persoana.In functie de aceasta veti putea obtine duplicat sau nu.
exemplu-sunt nepotul acestei persoane,dar nu am acelasi nume cu el.deci cum pot obtine acest duplicat?
De principu, se merge la primaria al carei oficiu de stare civila a eliberat certificatele respective si se solicita un duplicat...insa functionarul de acolo o sa va ceara sa va dovediti calitatea de mostenitor fata de persoana ale carei documente le solicitati.
pai si daca merg cu persoana care a pierdut certificatul ii bun?
Offf...certificatele astea de stare civila nu se elibereaza precum cartofii in piata: ori merge titularul certificatelor, personal, ori un mostenitor al acestuia, dovedindu-si aceasta calitate cu act notarial... Nu conteaza cine l-a pierdut, persoana care solicita duplicatul trebuie sa dovedeasca un interes direct si legitim...