Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Intrarea in Insolventa si Falimentul- Cerere
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Intrarea in Insolventa si Falimentul- Cerere

Buna ziua,

Am doua societati comercile (Srl ambele) la una sunt asociat unic si administrator si i-am suspendat activitatea pe trei ani, iar la cea de a doua sunt asociat 50% si unic administrator acesta este inca in functiune dar pe ea nu se mai lucreaza asociatul meu a cerut in instanta dizolvarea dar pentru ca eu nu m-am prezentat cerere a fost respinsa, acum as vrea sa inaintez pe rolul instantei cerea de intrare in faliment pentru ca ambele au datorii la stat si nu numai.
Daca ma puteti ajuta cum ar trebuii redactata cererea si unde ar trebuii depusa una are sediul in Ilfov iar alta in Bucuresti sector 3, nu am bani de avocat daca aveam treburile ar fii fost mai simple pentru mine dar as vrea sa depun cererea si pana la primul termen sa pot angaja un avocat.

Va multumesc,
Cerere de solicitare a deschiderii procedurii de faliment veti gasi pe internet. Cred ca la o simpla cautare veti gasi.
Competenta de solutionare a unei asemenea cereri apartine Tribunalului Bucuresti Sectia a VII a Comerciala, pentru ambele societati.
Se face o cerere catre Tribunalul din raza teritoriala a sediului societatii, respectand prevederile urmatoare din Legea 85/2006
Art. 27. - (1) Debitorul aflat in stare de insolventa este obligat sa adreseze tribunalului o cerere pentru a fi supus dispozitiilor prezentei legi, in termen de maximum 30 de zile de la aparitia starii de insolventa.

(2) Va putea sa adreseze tribunalului o cerere pentru a fi supus dispozitiilor prezentei legi si debitorul in cazul caruia aparitia starii de insolventa este iminenta.

(3) Cererile persoanelor juridice vor fi semnate de persoanele care, potrivit actelor constitutive sau statutelor, au calitatea de a le reprezenta.

(4) Introducerea prematura, cu rea-credinta, de catre debitor a unei cereri de deschidere a procedurii atrage raspunderea patrimoniala a debitorului persoana fizica sau juridica, pentru prejudiciile pricinuite.

Art. 28. - (1) Cererea debitorului trebuie sa fie insotita de urmatoarele acte:

a) bilantul certificat de catre administrator si cenzor/auditor, balanta de verificare pentru luna precedenta datei inregistrarii cererii de deschidere a procedurii;

b) o lista completa a tuturor bunurilor debitorului, incluzand toate conturile si bancile prin care debitorul isi ruleaza fondurile; pentru bunurile grevate se vor mentiona datele din registrele de publicitate;

c) o lista a numelor si a adreselor creditorilor, oricum ar fi creantele acestora: certe sau sub conditie, lichide ori nelichide, scadente sau nescadente, necontestate ori contestate, aratandu-se suma, cauza si drepturile de preferinta;

d) o lista cuprinzand platile si transferurile patrimoniale efectuate de debitor in cele 120 de zile anterioare inregistrarii cererii introductive;

e) o lista a activitatilor curente pe care intentioneaza sa le desfasoare in perioada de observatie;

f) contul de profit si pierdere pe anul anterior depunerii cererii;

g) o lista a membrilor grupului de interes economic sau, dupa caz, a asociatilor cu raspundere nelimitata, pentru societatile in nume colectiv si cele in comandita;

h) o declaratie prin care debitorul isi arata intentia de intrare in procedura simplificata sau de reorganizare, conform unui plan, prin restructurarea activitatii ori prin lichidarea, in tot sau in parte, a averii, in vederea stingerii datoriilor sale; daca aceasta declaratie nu va fi depusa pana la expirarea termenului stabilit la alin. (2), se prezuma ca debitorul este de acord cu initierea procedurii simplificate;

i) o descriere sumara a modalitatilor pe care le are in vedere pentru reorganizarea activitatii;

j) o declaratie pe propria raspundere, autentificata la notar ori certificata de un avocat, sau un certificat de la registrul societatilor agricole ori, dupa caz, oficiul registrului comertului in a carui raza teritoriala se afla domiciliul profesional/sediul social, din care sa rezulte daca a mai fost supus procedurii prevazute de prezenta lege intr-un interval de 5 ani anterior formularii cererii introductive;

k) o declaratie pe propria raspundere autentificata de notar sau certificata de avocat, din care sa rezulte ca nu a fost condamnat definitiv pentru fals ori pentru infractiuni prevazute in Legea concurentei nr. 21/1996 si ca administratorii, directorii si/sau asociatii nu au fost condamnati definitiv pentru bancruta frauduloasa, gestiune frauduloasa, abuz de incredere, inselaciune, delapidare, marturie mincinoasa, infractiuni de fals ori infractiuni prevazute in Legea nr. 21/1996, in ultimii 5 ani anteriori deschiderii procedurii;

l) un certificat de admitere la tranzactionare pe o piata reglementata a valorilor mobiliare sau a altor instrumente financiare emise.

(2) Daca debitorul nu dispune, la momentul inregistrarii cererii, de vreuna dintre informatiile prevazute la alin. (1) lit. a)-f) si h), va putea inregistra acea informatie la tribunal in termen de 10 zile; daca nu o va face, cererea sa va fi considerata o recunoastere a starii de insolventa a patrimoniului sau, caz in care judecatorul-sindic va pronunta o sentinta de intrare in procedura simplificata, conform art. 1 alin. (2) lit. c) sau d).

CATRE
TRIBUNALUL ________
DOMNULUI JUDECATOR SINDIC

Subscrisa S.C. _______ SRL, cu sediul social in..... inregistrata la ORC sub nr. J...., prin reprezentantul sau legal, ________, administrator, formulez, prin prezenta formulam, in temeiul art. 27 din Legea 85/2006 privind procedura insolventei

CERERE DE DESCHIDERE A PROCEDURII INSOLVENTEI

formulata in calitate de debitor, avand in vedere ca a intervenit starea de insolventa asa cum este prevazuta de Legea 85/2006
MOTIVELE CERERII

(aici dezvoltati cauzele care au genrat starea de insolventa)
Depunem documentele prevazute de art.28 alin. 1 din Legea insolventei sub rezerva mentiunii din art. 28 alin.2 din aceeasi lege.
Depunem prezenta in doua exemplare. Taxa de timbru judiciar de 120 de lei si timbru judiciar de 0,3 lei

Nr_____/data_______ Semnatura si stampila

DOMNULUI PRESEDINTE AL TRIBUNALULUI......

Va multumesc pentru ajutor.
O zi buna va doresc si numai bine.