Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Masina cu probleme la seria caroseriei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Masina cu probleme la seria caroseriei

Buna ziua!

Va scriu o poveste nu prea fericita in legatura cu o masina, inmatrculata in Romania, dar cu ,,probleme''.

In urma cu 2-3 saptamani mi-am achizitionat un Passat, pe care am dat o suma frumusica de bani, bineinteles in euro. Inainte de a intra in posesia ei l-am verificat amanuntit, dar cum am stiut eu. Seria din cartea de identitate confrunta cu seria de pe sasiu, serie motor de asemenea, certificatul de inmatrculare, am verificat exteriorul-interiorul masini, Km la bord, avind compiuter de bord am urmarit sa nu am vreun martor aprins dupa pornire,la compartimentul motor am verificat nivelul uleiului si vascozitatea lui, bateria de acumulatori, uzura cauciucurilor, verificarea suspensiilor, eventualele jocuri la directie,etc. In continuare i-am facut si un test mai mult in mediul urban unde am urmarit consumul mediu in oras, eficacitatea franei atat cea de serviciu cat si cea de parcare(mana). Rezultatul la toate verificarile si testarile a fost neasteptat de bun. Masina efectiv ma incantat.

Am trecut la negocierea pretului unde am facut o economie de aprox. 400 E.Singura problema mai grava a fost ca vanzatorul era intrmediar si nu propietarul masini. Fiind in aceasta postura, pentru bani care i-am dat am facut o chitanta de mana cu suma data (si o copie de pe CI) si ne-m inteles ca pana la intrarea in posesia tuturor actelor de la posesorul de drept al masini sa-i opresc o parte din bani iar in termen de o saptamana sa intru in posesia lor.La sfarsitul saptamani mai bine zis pe 01 05 a.c.am intrat in posesia certif.de radiere, certif. de atestare fiscala, fisei de inmatriculare (avand la vanzator numele detinatorului si stampila de la primarie iar la cumparator pe mine) si contractul de vanzare-cumparare in 2 ex.

Avandu-le pe toate am hotarat sa inmatriculez masina pe numele meu recurgand la plata unor taxe pe care nu le mai enumar.La schimbarea detinatorului a trebuit sa-i fac identificarea masini, care spre nefericirea mea cei de la RAR au facut putin exces de zel (frecand cu o carpa cu dilant portiunea cu seria)au tras concluzia ca seria ar fi falsificata fapt pentru care au anutat pe cei de la furturi auto care au venit si mi-au retinut masina in baza unui proces verbal ,acuma masina fiind parcata in incinta politiei pana la aflarea adevarului, care dupa parerea mea va dura luni de zile daca nu chiar ani de zile avand in vedere pregatirea si competenta lor.

Avand in vedere vasta experienta pe care o aveti as dori sa stiu daca mai am sanse de recuperare a acestei masin si cum trebuie sa procedez avand in vedere ca politia se misca asa cum stim noi.

Va multumesc anticipat!

Buna ziua!

Va scriu o poveste nu prea fericita in legatura cu o masina, inmatrculata in Romania, dar cu ,,probleme''.

In urma cu 2-3 saptamani mi-am achizitionat un Passat, pe care am dat o suma frumusica de bani, bineinteles in euro. Inainte de a intra in posesia ei l-am verificat amanuntit, dar cum am stiut eu. Seria din cartea de identitate confrunta cu seria de pe sasiu, serie motor de asemenea, certificatul de inmatrculare, am verificat exteriorul-interiorul masini, Km la bord, avind compiuter de bord am urmarit sa nu am vreun martor aprins dupa pornire,la compartimentul motor am verificat nivelul uleiului si vascozitatea lui, bateria de acumulatori, uzura cauciucurilor, verificarea suspensiilor, eventualele jocuri la directie,etc. In continuare i-am facut si un test mai mult in mediul urban unde am urmarit consumul mediu in oras, eficacitatea franei atat cea de serviciu cat si cea de parcare(mana). Rezultatul la toate verificarile si testarile a fost neasteptat de bun. Masina efectiv ma incantat.

Am trecut la negocierea pretului unde am facut o economie de aprox. 400 E.Singura problema mai grava a fost ca vanzatorul era intrmediar si nu propietarul masini. Fiind in aceasta postura, pentru bani care i-am dat am facut o chitanta de mana cu suma data (si o copie de pe CI) si ne-m inteles ca pana la intrarea in posesia tuturor actelor de la posesorul de drept al masini sa-i opresc o parte din bani iar in termen de o saptamana sa intru in posesia lor.La sfarsitul saptamani mai bine zis pe 01 05 a.c.am intrat in posesia certif.de radiere, certif. de atestare fiscala, fisei de inmatriculare (avand la vanzator numele detinatorului si stampila de la primarie iar la cumparator pe mine) si contractul de vanzare-cumparare in 2 ex.

Avandu-le pe toate am hotarat sa inmatriculez masina pe numele meu recurgand la plata unor taxe pe care nu le mai enumar.La schimbarea detinatorului a trebuit sa-i fac identificarea masini, care spre nefericirea mea cei de la RAR au facut putin exces de zel (frecand cu o carpa cu dilant portiunea cu seria)au tras concluzia ca seria ar fi falsificata fapt pentru care au anutat pe cei de la furturi auto care au venit si mi-au retinut masina in baza unui proces verbal ,acuma masina fiind parcata in incinta politiei pana la aflarea adevarului, care dupa parerea mea va dura luni de zile daca nu chiar ani de zile avand in vedere pregatirea si competenta lor.

Avand in vedere vasta experienta pe care o aveti as dori sa stiu daca mai am sanse de recuperare a acestei masin si cum trebuie sa procedez avand in vedere ca politia se misca asa cum stim noi.

Va multumesc anticipat!

Buna ziua!

Va scriu o poveste nu prea fericita in legatura cu o masina, inmatrculata in Romania, dar cu ,,probleme''.

In urma cu 2-3 saptamani mi-am achizitionat un Passat, pe care am dat o suma frumusica de bani, bineinteles in euro. Inainte de a intra in posesia ei l-am verificat amanuntit, dar cum am stiut eu. Seria din cartea de identitate confrunta cu seria de pe sasiu, serie motor de asemenea, certificatul de inmatrculare, am verificat exteriorul-interiorul masini, Km la bord, avind compiuter de bord am urmarit sa nu am vreun martor aprins dupa pornire,la compartimentul motor am verificat nivelul uleiului si vascozitatea lui, bateria de acumulatori, uzura cauciucurilor, verificarea suspensiilor, eventualele jocuri la directie,etc. In continuare i-am facut si un test mai mult in mediul urban unde am urmarit consumul mediu in oras, eficacitatea franei atat cea de serviciu cat si cea de parcare(mana). Rezultatul la toate verificarile si testarile a fost neasteptat de bun. Masina efectiv ma incantat.

Am trecut la negocierea pretului unde am facut o economie de aprox. 400 E.Singura problema mai grava a fost ca vanzatorul era intrmediar si nu propietarul masini. Fiind in aceasta postura, pentru bani care i-am dat am facut o chitanta de mana cu suma data (si o copie de pe CI) si ne-m inteles ca pana la intrarea in posesia tuturor actelor de la posesorul de drept al masini sa-i opresc o parte din bani iar in termen de o saptamana sa intru in posesia lor.La sfarsitul saptamani mai bine zis pe 01 05 a.c.am intrat in posesia certif.de radiere, certif. de atestare fiscala, fisei de inmatriculare (avand la vanzator numele detinatorului si stampila de la primarie iar la cumparator pe mine) si contractul de vanzare-cumparare in 2 ex.

Avandu-le pe toate am hotarat sa inmatriculez masina pe numele meu recurgand la plata unor taxe pe care nu le mai enumar.La schimbarea detinatorului a trebuit sa-i fac identificarea masini, care spre nefericirea mea cei de la RAR au facut putin exces de zel (frecand cu o carpa cu dilant portiunea cu seria)au tras concluzia ca seria ar fi falsificata fapt pentru care au anutat pe cei de la furturi auto care au venit si mi-au retinut masina in baza unui proces verbal ,acuma masina fiind parcata in incinta politiei pana la aflarea adevarului, care dupa parerea mea va dura luni de zile daca nu chiar ani de zile avand in vedere pregatirea si competenta lor.

Avand in vedere vasta experienta pe care o aveti as dori sa stiu daca mai am sanse de recuperare a acestei masin si cum trebuie sa procedez avand in vedere ca politia se misca asa cum stim noi.

Va multumesc anticipat!

Buna ziua!
Va scriu o poveste nu prea fericita in legatura cu o masina, inmatrculata in Romania, dar cu ,,probleme''.

In urma cu 2-3 saptamani mi-am achizitionat un Passat, pe care am dat o suma frumusica de bani, bineinteles in euro. Inainte de a intra in posesia ei l-am verificat amanuntit, dar cum am stiut eu. Seria din cartea de identitate confrunta cu seria de pe sasiu, serie motor de asemenea, certificatul de inmatrculare, am verificat exteriorul-interiorul masini, Km la bord, avind compiuter de bord am urmarit sa nu am vreun martor aprins dupa pornire,la compartimentul motor am verificat nivelul uleiului si vascozitatea lui, bateria de acumulatori, uzura cauciucurilor, verificarea suspensiilor, eventualele jocuri la directie,etc. In continuare i-am facut si un test mai mult in mediul urban unde am urmarit consumul mediu in oras, eficacitatea franei atat cea de serviciu cat si cea de parcare(mana). Rezultatul la toate verificarile si testarile a fost neasteptat de bune. Masina efectiv ma incantat.
Singura problema mai grava a fost ca vanzatorul era intrmediar si nu propietarul masini. Fiind in aceasta postura, pentru bani care i-am dat am facut o chitanta de mana cu suma data (si o copie de pe CI) si ne-m inteles ca pana la intrarea in posesia tuturor actelor de la posesorul de drept al masini sa-i opresc o parte din bani iar in termen de o saptamana sa intru in posesia lor.Am intrat in posesia certif.de radiere, certif. de atestare fiscala, fisei de inmatriculare (avand la vanzator numele detinatorului si stampila de la primarie iar la cumparator pe mine) si contractul de vanzare-cumparare in 2 ex.
Avandu-le pe toate am hotarat sa inmatriculez masina pe numele meu recurgand la plata unor taxe pe care nu le mai enumar.La schimbarea detinatorului a trebuit sa-i fac identificarea masini, care spre nefericirea mea cei de la RAR care au tras concluzia ca seria ar fi falsificata fapt pentru care au anutat pe cei de la furturi auto care au venit si mi-au retinut masina in baza unui proces verbal ,acuma masina fiind parcata in incinta politiei pana la aflarea adevarului, care dupa parerea mea va dura luni de zile daca nu chiar ani de zile avand in vedere pregatirea si competenta lor.

As dori sa stiu daca mai am sanse de recuperare a acestei masin si cum trebuie sa procedez avand in vedere ca politia se misca asa cum stim noi.

Va multumesc anticipat!

Din nefericire situatia autoturismului depinde de rezultatul verificarilor ce vor fi intreprinse.
Singura problema ar fi sa mergeti la politie cu o cerere catre comandant,eventual la acesta in audienta,prin care sa solicitati urgentarea verificarilor.
Puteti actiona pe cale juridica numai in urma rezultatului acestor verificari.
banii-pretul platit pe ea in mod normal ar putea fi recuperat, ca despre masina, ramane cu semnul intrebarii daca nu cumva i se va inapoia proprietarului de la care o fi fost furata.
Din nefericire va puteti constitui parte civila in procesul penal si va veti recupera banii de la vinovat.Puteti face contestatie la sechestrul dispus de organele de cercetare, ca sunteti cumparator de buna credinta, dar sansele de reusita sunt minime.
Sfat; niciodata nu mai cumparati autoturisme fara verificare RAR si la politie si niciodata prin intermediari. E posibil ca proprietarul sa nici nu stie ca i se vinde masina.