Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... poprire pe conturi
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

poprire pe conturi

Ma puteti ajuta... vreau sa fac poprire pe conturi unei firme debitoare. Ma intereseaza daca poate face lucrul acesta un consilier juridic sau executorul? Tin sa mentionez ca nu am bilet la ordin sau CEC, decat contractul de vanzare cumparare. Multumesc!
Actiune judecatoreasca mai intai apoi executor.
Trimit cerere de somatie la Tribunal sau cum....? Multumesc
nu s-au emis facturi? din ce rezulta suma de bani pentru care vreti sa puneti poprire pe conturi?
in prima faza trebuie dovedit in instanta ca societatea respectiva va datoreaza bani. doar executorul judecatoresc poate pune poprire pe conturi in baza unui titlu executoriu(de exemplu o sentinta judecatoreasca investita cu formula executorie)
Ba da, s-au emis facturi. Va multumesc de raspunsuri
daca aveti facturi acceptate puteti merge pe procedura rapida a somatiei de plata. e mai ok, taxa judiciara doar de 39 lei nu la valoare dar atentie CREANTA TREBUIE SA FIE CERTA LICHIDA SI EXIGIBILA