Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prescriptie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prescriptie

Cand intervine termenul de prescriptie in dreptul comun si care sunt situatiile in care se intrerupe acest termen.
termen general 3 ani, intrerupere in cazuri expres prevazute de lege
Mersi . As fi vrut sa aflu tocmai acele cazuri de intrerupere
Sau mai concret !
O persoana are de platit o datorie de care nu stie (ca proprietar al unui imobil). I se trimite o somatie de plata pe suma respectiva, cu confirmare de primire. Aceasta nu primeste aceasta somatie, dar pe confirmarea de primire apare o anumita semnatura a nu stiu cui, iar la calitatea celui care a primit-o apare ca persoana mama destinatarului. In conditiile in care aceasta este decedata de vreo ceva ani. De la data cand se considera plata datoriei au trecut aproximativ 4 ani, dar aceea confirmare apare trimisa dupa 2,5 ani de la data cand trebuia platita datoria. Persoana a fost data in judecata pentru recuperarea acestei datorii.
o confirmare de primire nu inseamna deloc recunoasterea datorieie si nici intreruperea termenului
Esti sigur ? Unde in lege pot gasi acest lucru ?