Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata in concediul de matenitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata in concediul de matenitate

As dori sa stiu, in conditiile in care intru in concediu de maternitate pe data de
01 -06-2010, daca calculul facut pentru plata lunara a CM - este apropiat sau nu de realitate ..... Va multumesc!

Calcul concediu de maternitate 126 de zile incepand de la 01-06-2010.
Conform: cof.fiscal.art.41.lit.a – indemnizatia concediu de maternitate este neimpozabila.
Retineri: (CAS: 10.5% X 750 RON) = 78.75 RON

Model calcul indemnizatie:

1) Media zilnica pentru CM = SUMA ( VENIT BRUT PE 6 LUNI ANTERIOARE) / SUMA ( NR. ZILE LUCRATE IN ULTIMELE 6 LUNI);
2) CM – BRUT = ( Media zilnica CM) * 85% * ( NR. ZILE LUCRATOARE PE FIECARE LUNA IN CARE SE ACORDA CM );
3) CM - NET= (CM –BRUT) – ( CAS: 78,75 Ron).

Salariul brut = Total drepturi din salarii ( fluturasul primit in fiecare luna)

Dupa aceasta suma se face calculul?
Va multumesc.
Dumitrascu Raluca, utilizator
Buna ziua,

asa este dar cu o mica exceptie. CAS-ul , cei 10.5 % se aplica la sariul minim pe economie, la 600 ron nu la 750. Din concediu medical se va trage asadar suma de 63 ron. Desemenea,sa nu faceti confuzie intre salariul brut si total venit brut; sunt doua lucruri diferite.