avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata in concediul de matenitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata in concediul de matenitate

As dori sa stiu, in conditiile in care intru in concediu de maternitate pe data de
01 -06-2010, daca calculul facut pentru plata lunara a CM - este apropiat sau nu de realitate ..... Va multumesc!

Calcul concediu de maternitate 126 de zile incepand de la 01-06-2010.
Conform: cof.fiscal.art.41.lit.a – indemnizatia concediu de maternitate este neimpozabila.
Retineri: (CAS: 10.5% X 750 RON) = 78.75 RON

Model calcul indemnizatie:

1) Media zilnica pentru CM = SUMA ( VENIT BRUT PE 6 LUNI ANTERIOARE) / SUMA ( NR. ZILE LUCRATE IN ULTIMELE 6 LUNI);
2) CM – BRUT = ( Media zilnica CM) * 85% * ( NR. ZILE LUCRATOARE PE FIECARE LUNA IN CARE SE ACORDA CM );
3) CM - NET= (CM –BRUT) – ( CAS: 78,75 Ron).

Salariul brut = Total drepturi din salarii ( fluturasul primit in fiecare luna)

Dupa aceasta suma se face calculul?
Va multumesc.
Ultima modificare: Marți, 18 Mai 2010
Dumitrascu Raluca, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ramona Bosinceanu , Consultant resurse umane 11:47, 18 Mai 2010
Buna ziua,

asa este dar cu o mica exceptie. CAS-ul , cei 10.5 % se aplica la sariul minim pe economie, la 600 ron nu la 750. Din concediu medical se va trage asadar suma de 63 ron. Desemenea,sa nu faceti confuzie intre salariul brut si total venit brut; sunt doua lucruri diferite.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul concediu medical angelica82 angelica82 Doresc sa stiu daca patronul imi calculeaza corect concediul medical. In luna August de pe data de 01 pana pe 06 am avut concediu de odihna.De pe 07 ale lunii ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu de risc maternal Agripin Agripin Ma puteți ajuta va rog cu calculul unui concediu de risc maternal ? Salariul brut pe luna octombrie a fost 2200, iar din noiembrie a fost 2520. Mulțumesc (vezi toată discuția)
Calcul corect pre si post natal anamariaholban anamariaholban Buna ziua, Am marea rugaminte sa ma ajutati cu calculul pentru concediul prenatal deoarece contabilul firmei unde lucrez sustine ca-mi plateste prenatalul ... (vezi toată discuția)