Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... In seama cui cad cheltuielile?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

In seama cui cad cheltuielile?

Suntem chiriasi intr-o cladire.Cine are obligatia de a plati verificarea sistemului de electricitate,prize...etc?Noi sau proprietarul????Va multumesc
cine comanda, plateste!
Obligatia de a mentine in perfecta stare de functionare a tuturor instalatiilor din imobil este a proprietarului.
Obligatiile aferente platii cheltuielilor pe perioada de inchiriere ,sunt stipulate si asumate in contractul de inchiriere
Obligatia de a mentine in perfecta stare de functionare instalatiile aferente spatiului cu destinatia de locuit ,de regula revine chiriasului ,daca ,dispozitiile negociate de catre partile contractuale nu prevad altfel

ynocentta, utilizator
Ce sa inteleg eu din aceste doua raspunsuri??????Unul spune ceva iar celalalt alceva..In contract la obligatiile unuia sau celuilalt nu este mentionat nimic de acest fel,doar chestiuni generale.
Daca doriti sa fiti edificata asupra intrebarii Dv. va dau un link la Legea 114/1996 care reglementeaza situatia chiriasilor.

Pe scurt va pot spune ca administrarea, deci si verificarea si repararea infrastructurii o face proprietarul prin organizarea administrarii condominiului sau.
Pentru partea de infrastructura din apartament va revine Dv.

[ link extern ]
elga50, moderator
In calitate de chiriasi utilizatori ai spatiului cu destinatia de locuit ati preluat spatiul cu instalatiile aferente in stare de buna functionare
Precizarea referitoare la prize demonstreaza ca este vorba despre spatiul cu destinatia de locuit
Daca dispozitiile contractuale,nu prevad expres obligatii in directia achitarii sumelor financiare aparute de situatii speciale,va revine dreptul sa comunicati proprietarului situatia si sa dispuneti amiabil cine achita c/v verificare
Pentru eliminarea situatiilor similare ,se impune incheierea de act aditional la contractul de inchiriere,care sa precizeze concret responsabilitatea celui care trebuie sa suporte financiar acoperirea de costuri neprevazute
ynocentta, utilizator