avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... PATRIMONIUL INITIAL PT UN ONG CAT TREB SA FIE? URGENT ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

PATRIMONIUL INITIAL PT UN ONG CAT TREB SA FIE? URGENT VA ROG!

PATRIMONIUL INITIAL PT UN ONG CAT TREB SA FIE? URGENT VA ROG!
Fundatia 100 ori salariul minim brut pe economie
Asociatia pot fi aduce ca aport cunostintele sau munca pentru realizarea unui interes general.
Corect ref. fundatie, gresit ref. asociatie.
Astfel, in conformitate cu dispozitiile art. 6 lit. f) din Ordonanta 26/2002 cu privire la asociatii si fundații patrimoniul iniţial al asociaţiei (activul patrimonial) va fi în valoare de cel puţin un salariu minim brut pe economie, la data constituirii asociaţiei, fiind alcătuit din aportul în natură şi/sau în bani al asociaţilor.
În cazul aportului în natură, forma autentică a actului constitutiv şi a statutului este obligatorie.
600 lei pentru asociatie .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare asociatie - patrimoniu initial portik portik Care este patrimoniul initial al unei asociatii ? a) un salar brut pe economie ? (conf. OG nr.26/2000 art.6) sau b). doua salarii brut pe economie ( ... (vezi toată discuția)
Urgent!!! - constituirea patrimoniului unei asociatii Alina Alina Alina Alina Buna ziua Am doua mari nelamuriri in care poate ma puteti lunmina: Am tot cautat pe net si patrimoniul minim de constituire a unei asociatii este de 600 de ... (vezi toată discuția)
Ong Mariralu Mariralu As dori sa stiu care este capitalul social minim pentru infiintarea unui .ONG. Multumesc! (vezi toată discuția)