Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA decl 301
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

decl 301

cine depune decl 301 ?

301 Decont special de taxa pe valoarea adăugată (OPANAF 75/2010)
Formular 301 Se completează de către contribuabilii menţionaţi în instrucţiunile de completari aflate aici:[ link extern ]

390 VIES Declaraţie recapitulativă privind livrările/achiziţiile intracomunitare de bunuri (OPANAF 76/2010)

aici:[ link extern ]

Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil
pai 301 e identica cu 390 ? nu in 390 se declara achizitii si servicii intracomunitare ?
pe scurt, decl. 301 o depun persoanele care nu sunt inregistrate in scopuri tva conform art. 153 cod fiscal si care sunt obligate la plata taxei in romania in urma achizitiilor de bunuri si servicii intracomunitare.

decl. 301 nu este aceeasi cu decl. 390.

decl. 390 este una recapitulativa.
danike, utilizator
multumesc pentru raspuns acum am inteles .