Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor!!!!!!!!!!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor!!!!!!!!!!!!

Am si eu o nelamurire.
Mai pot beneficia de aceea indemnizatie de crestere a copilului daca pe parcursul ultimului an am 2 luni de concediu fara plata?
Va multumesc

Am si eu o nelamurire.
Mai pot beneficia de aceea indemnizatie de crestere a copilului daca pe parcursul ultimului an am 2 luni de concediu fara plata?
Va multumesc

Da , daca ai peste 12 luni, lucrate, peste ultimii 2 ani8
~ Conținut șters la cerere ~
e simplu sa copii de pe lex,
eult mai greu sa-ti exdpui parearea:D
Conditia este ca "in ultimul an anterior datei nasterii copilului" sa realizati 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit. Adica sa aveti an intreg lucrat :(.
Cele 2 luni nu se pot completa mergand in urma ( stagiul de 12 luni in ultimii 2 ani se aplica la dreptul pentru indemnizatia de somaj ;) )
Chestia cea mai grava e ca aceste 2 luni de concediu fara plata le am pe parcursul a 11 luni de munca la ultimul loc, adica cel prezent. Ce ma sfatuiti sa fac?