Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autoturism cumparat de la o persoana
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autoturism cumparat de la o persoana

Buna ziua!Daca poate sa ma ajute cineva intr-o problema care ma preocupa.Am cumparat o masina de la o persoana din Bucuresti.Persoana respectiva nu este proprietarul acestui autoturism.As vrea sa o inmatriculez pe numele meu.proprietar este o firma din Tg. Mures.Am luat legatura cu firma respectiva si mi s-a zis ca masina e scoasa de 3 ani de la plata taxelor.Care e procedura legala pt a reusi sa inmatriculez masina pe numele meu.Pot actiona persoana de la care am luat masina,avand in vedere ca am facut o chitanta de mana cu 2 martori.Va multumesc anticipat!
cu persoana inscrisa in cartea de identitate a masinii trebuie sa va judecati
treaba e ca nu de la ea am luat masina
ma gandeam eu. oricum trebuie contactat proprietarul masinii
In opinia noastra, are relevanta persoana ce figureaza cu auto inmatriculat la financiar, neavand relevanta persoana inscrisa in cartea de identitate a auto.
Vreti sa spuneti ca nu este luat in evidentele fiscale de nimeni? Daca in termen de 30 zile nu se face modificarea proprietarului la primarie masina este trecuta tot pe numele persoanei care a platit impozitul. Cred ca masina este pe numele firmei din Tg Mures. Va trebui sa platiti impozitul pe cei 3 ani si o amenda si o inmatriculati pe numele dvs.