Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... FMI si statul roman pot fi chemati in judecata?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

FMI si statul roman pot fi chemati in judecata?

Se poate da FMI si statul (actuala putere + basescu + boc + etc.) in judecata la vreun tribunal european (mondial) si in ce mod?
Problema este urmatoarea: in marea campanie electorala a lui Basescu domnii de la FMI au venit sa ne dea 2 transe de bani (nu una) fara sa luam vreo masura concreta pentru ca a fost campania electorala a lui Basescu - asta inseamna clar ca si-au luat spaga si au plecat. Acum stransi cu usa fiind baga fel si fel de masuri din ce in ce mai aberante impotriva populatiei. De ce nu ne da si urmatoarele transe pe ochi frumosi ca pana acum? Vreau sa-i dau in judecata pe toti dar nu stiu de unde sa incep. Nu doresc asta pentru mine personal ci pentru tara. Transele sa fie acordate tot fara masuri dar sa fie redirectionate catre agricultura si IMM-uri de productie, constructii si turismul mic (nu marile hoteluri) cat si pentru incurajarea lor si a celor ce se ocupa. S-a gandit cineva de complicitatea FMI-ului cu marile puteri ale statului si sa faca ceva juridic sa inlature genocidul? E clar ca totul a fost cusut cu ata alba inca de la inceput.
Multumesc.
Orice imprumut de la FMI se face dupa negocieri indelungi , cu privire la conditiile de rambursare. Negocierile sunt negocieri, cam asa : `s-a-ntalnit hotul cu prostul`. Daca bancile de la noi, au scopul de a scoate profit, darmite acest fond monetar intrernational... Masurile si conditiile impuse de FMI, trebuie respectate de ... ai nostri , ca sa primeasca alte imnprumuturi. Si acum, la ultima negociere, ce au facut ? In loc se sfatuiasca cu specialisti din alte partide, sau cu specialisti in econonmie si finante, cu guvernatorul nostru, sau macar cu sindicatele, - primul ilustru Boc si ai lui imcompetenti, impinsi de popeye marinarul, s/au prezentat la negocieri, cu lectia neinvatata, fara sa ceara parerea altor capete mai luminate.
Singura sansa a noastra este sa revina delegatia FMI la noi negocieri, daca Boc si al lui, schimba ceva din modul in care s./au angajat sa adune banii, pentru redresarea bugetului,
Pentru incompenta lor, fata de marea coruptie, economia subterana, de evaziunea fiscala, de risipa facuta de ministere si parlamentari, miile de angajari in administratia statului, in timp ce peste tot se fac reduceri de personal / toate acestea, vor sa le scoata de pe angajati bugetari si pensionari, bebelusi si handicapati...
Cu FMI / nu ai cum sa te judeci !!!!
ContSters122901, utilizator
Nu se poate face nimik in privinta FMI. Ei daca doresc acorda imprumutul, daca nu, nu! Nimeni nu va poate obliga nici pe dvs. sa dati bani vecinului de la 4. Daca doriti ii dati, cu conditia sa mute masina de sub geamul dvs. Daca vrei bine, daca nu, nu. Cat priveste conducatorii... la urmatoarele alegeri... asta daca nu, ca si la ultimele, 5.000.000 si un pic sunt mai destepti ca noi.
Sau ii da jos o noua revolutie. Oricum ... a fost destept bASESCU.
lndines a scris:

Orice imprumut de la FMI se face dupa negocieri indelungi , cu privire la conditiile de rambursare. Negocierile sunt negocieri, cam asa : `s-a-ntalnit hotul cu prostul`. Daca bancile de la noi, au scopul de a scoate profit, darmite acest fond monetar intrernational... Masurile si conditiile impuse de FMI, trebuie respectate de ... ai nostri , ca sa primeasca alte imnprumuturi. Si acum, la ultima negociere, ce au facut ? In loc se sfatuiasca cu specialisti din alte partide, sau cu specialisti in econonmie si finante, cu guvernatorul nostru, sau macar cu sindicatele, - primul ilustru Boc si ai lui imcompetenti, impinsi de popeye marinarul, s/au prezentat la negocieri, cu lectia neinvatata, fara sa ceara parerea altor capete mai luminate.
Singura sansa a noastra este sa revina delegatia FMI la noi negocieri, daca Boc si al lui, schimba ceva din modul in care s./au angajat sa adune banii, pentru redresarea bugetului,
Pentru incompenta lor, fata de marea coruptie, economia subterana, de evaziunea fiscala, de risipa facuta de ministere si parlamentari, miile de angajari in administratia statului, in timp ce peste tot se fac reduceri de personal / toate acestea, vor sa le scoata de pe angajati bugetari si pensionari, bebelusi si handicapati...
Cu FMI / nu ai cum sa te judeci !!!!

Sun curios de un lucru referitor la capetele luminate din alte partide si la sindicatele despre care faci referire : unde au fost sindicatele si aceste capete luminate in ultimii 20 de ani cand aceasta tara trebuia sa devina suficient de puternica sa faca fata crizei ? Pot sa-ti si raspund :
PSD a fost ocupat sa distruga toata industria si agricultura tarii si sa cheme minerii la Bucuresti sa ne faca de ras in fata intregii lumi
PNL, in cei trei ani cat a fost "singur",dar supervizat de PSD, la guvernare, a fost ocupat sa angajeze 400.000 de bugetari si sa vanda pe nimic bruma de avutie a statului care mai ramasese nedistrusa sau neprivatizata de PSD.
SINDICATELE - oare vorbim despre acele sindicate conduse de lideri milionari, unii fosti demnitari PSD, care vorbesc despre drepturile amarastenilor si ei fac afaceri de milioane cu statul si manipuleaza masele in intersul politic al partidelor din care au facut parte ? Sau poate va referiti la acei lideri sindicali care isi primesc salariul de la Vantu, ca membrii in consiliul de administratie la Realitatea Catavencu?
Sa fim noi sanatosi deoarece nici unii nu sunt mai buni decat altii dar totusi cred ca este nedrept sa-i pui in spate lui Boc o istorie de 20 de ani a acestei tari in care nu s-a facut nimic ci doar s-a furat.
I R a scris:

... o noua revolutie...

Dar cand a mai fost una? Te referi la cea din 1848?