avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi

Marți, 4 martie, are loc evenimentul: Politica privind prevenirea hărțuirii la locul de muncă - De la concept la implementare practică. Participă →

Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturile angajatilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturile angajatilor

Buna ziua.
Sunt un angajat la firma F.R. si as avea o problema de discutat cu dumneavoastra.
La sfarsitul lunii aprilie (mai precis pe 28) patronul cel mare (din suceava) a locului meu de munca a trimis pe 2 din supusii sai sa vina sa ne inchida locul de munca si sa ne dea preavizele care sunt valabile pana pe 26 mai.
In acest moment toti angajatii la F.R. au ramas fara servici si sunt in perioada de preaviz pana pe 26 mai.
In contract data salarizarii este 15. De la ei am mai avea de luat :
-salariul pe aprilie
-salariul din perioada de preaviz(adica pe mai)
-un salariu compensatoriu (asa stiu ca spune legea)
La inceputul lunii mai am inteles ca sau inchis si celelalte magazine F. care mai erau.
Datorita faptului ca patronul mare are foarte multe datorii foarte mari (de ordinul miliardelor) am inteles ca e posibil sa nu mai vedem nimic din salariile care ar trebui sa le luam deoarece in lunile respective am muncit si cand a fost nevoie am stat si peste program si ar fi dreptul nostru sa le luam.
Pe 17 mai am mers cu un microbus la Suceava . Acolo am depus o sesizare la ITM Suceava cu toate observatiile de mai sus ,dupa care am mers la sediul principal unde este patronul cel mare ,pt a ne cere macar salariul pe aprilie.Acolo ne-au spus ca bani nu au .Atunci ne-au facut un stat de plata cu semnatura cu stampila si sa mergem la Targu Neamt pt. a ne lua produse cu valoarea salariului pe aprilie.
Ziua urmatoare ne-am adunat cu totii ,iar pe la 8 dimineata am plecat cu un microbus si inca vreo 3 masini spre Targu Neamt pt. a ne lua produse in valoarea salariului pe aprilie.Cand am ajuns la Targu Neamt seful de acolo ne-a spus ca la sunat patronul din Suceava si ia zis sa nu ne mai dea nici un produs.
Deci sa facut un drum aiurea chemati fiind de ei,si s-au cheltuit niste bani aiurea.
In plus dupa ce semnam lichidarea(asta insemnand ca semnam ca am primit si salariile de mai sus) atunci ne da si documentele care avem nevoie pentru somaj.Deci daca nu semnam nu primim documentele pt. somaj.
AM INTELES CA DACA ALTA SOLUTIE NU EXISTA AR TREBUI SA DAM FIRMA IN JUDECATA.
Tot colectivul angajatilor F.R. sunt de acord cu asta.

Stim ca in cazul in care dam firma in judecata conflictele de munca s-ar rezolva primele si ca am avea castig de cauza.
Ar exista vreo alta solutie ca sa primim salariile de mai sus si sa ne dea si documentele pt. Somaj?

In cazul in care dam firma in judecata care sunt demersurile pt. A face asta? Cam cat timp ar tine judecata?sunt sanse sa castigam procesul?

In cat timp ne primim drepturile pt. Care am dat firma in judecata?

Cam la ce suma ne-ar ajunge sa facem acest lucru?
Ultima modificare: Sâmbătă, 22 Mai 2010
ContSters20980, utilizator
Cel mai recent răspuns: Antoanela Geaman , Avocat 23:02, 22 Mai 2010
1. Cea mai urgenta problema este acum sa primiti documentele pentru somaj. Pentru asta, adresati-va ITM care va poate ajuta.
2. Recuperarea drepturilor salariale se poate face prin instanta la Tribunalul din judetul in care aveti domiciliul. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.
Durata procesului depinde de cat de aglomerat e instanta.In Bucuresti , va prinde sigur anul viitor.trebuie sa depuneti contestatia in termen de 30 de zile de la comunicarea deciziei , daca vreti s-o atacati.Apelati la un avocat pentru redactare si eventual sustinere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va rog sa ma ajutati! Lary_13 Lary_13 Buna ziua! Am fost anuntata ca voi fi data in somaj prin telefon, preaviz pana pe 15 mai. Magazinul unde lucram s-a inchis in 30 aprilie. In contractul de ... (vezi toată discuția)
Nu stiu unde sa ma duc sandry 86 sandry 86 Buna ziua. Locuiesc in orasul Buzau si lucrez la o firma de paza si protectie care isi are sediul social in Brasov. Punctul de lucru este in Buzau. Pe data ... (vezi toată discuția)
Pot face reclamatie la itm? nbologa nbologa am si eu o problema cu fostul meu angajator.in perioada 25 martie -6 mai am lucrat in cadrul unei companii.am avut contract de munca inregistrat la ... (vezi toată discuția)