Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fisa postului

Buna ziua,

As dori informatii referitoare la fisa postului si anume?

Care lege/articol reglementeaza prevederile une fisi a postului?
Este obligatorie oricarui angajat?
Ce date trebuie sa fie incluse in fisa postului?
Datele personale ale angajatului sunt obligatorii?
Angajatorul poate prezenta o fisa a postului si posterior semnarii CIM?
Ce se intampla daca nu sunt de acord cu fisa postului sau daca constat ca au fost nereguli in ea?
In ce conditii angajatorul ma poate obliga sa desfasor alte activitati in afara fisei postului?
Fisa postului trebuie visata de ITM?

Va multumesc,
Veronica Ostroveanu
vera_o a scris:

Buna ziua,

As dori informatii referitoare la fisa postului si anume?

Care lege/articol reglementeaza prevederile une fisi a postului?
Este obligatorie oricarui angajat?
Ce date trebuie sa fie incluse in fisa postului?
Datele personale ale angajatului sunt obligatorii?
Angajatorul poate prezenta o fisa a postului si posterior semnarii CIM?
Ce se intampla daca nu sunt de acord cu fisa postului sau daca constat ca au fost nereguli in ea?
In ce conditii angajatorul ma poate obliga sa desfasor alte activitati in afara fisei postului?
Fisa postului trebuie visata de ITM?

Va multumesc,
Veronica Ostroveanu

-De asemenea, daca fisa de post i-a fost prezentata la aproape un an de la angajarea in postul respectiv?
-Daca fisa de post nu contine niciunul din elementele obligatorii, (studii, atributii, abilitati, etc) ci doar o prezentarte generala a unei activitati care nu reflecta spedificul muncii mele desfasurate zilnic , este valabila sau nu?
-In cazul unui loc de munca care are aceeasi incadrare (functionar) dar desfasoara mai ulte tipuri de prestari servicici diferite ca formare si mod de executare al acestei activitati, fisa de post nementionand fiecare serviciu in parte cu specificul sau, este valabila per total sau trebuie respecta particularitatea fiecarui loc de munca?
-Ca angajat, am dreptul sa semnez cu rezerve fisa de post prezentata la un an dupa incadrare?
-Pot fi sanctionata ca am semnat cu rezerve aceasta fisa avind in vedere ca la incadrare nu mi s-au explicat nici verbal, nici in scris care sunt atributiile exacte ale locului de munca?
1. Angajatorul are, în principal, dreptul să stabilească atribuţiile corespunzătoare pentru fiecare salariat, în condiţiile legii şi/sau în condiţiile contractului colectiv de muncă aplicabil, încheiat la nivel naţional, la nivel de ramură de activitate sau de grup de unităţi.

2. Fisa postului poate cuprinde urmatoarele:

Denumirea postului de munca:
Pozitia in COR:
Obiectivele specifice ale activitatii de munca:

Integrarea in structura organizatorica:
Pozitia postului de munca in cadrul structurii organizatiei
Postul imediat superior:
Postul imediat inferior:
Subordonari:
Are in subordine:
Este inlocuit de:
Inlocuieste pe:

Relatiile de munca:
Ierarhice:
Functionale:
De reprezentare:

Responsabilitati, sarcini, activitati si actiuni specifice postului de munca

Competentele postului de munca:
Cunostinte in legatura cu domeniul muncii:
Cunostinte privind modul de executie a sarcinilor:
Experienta:
Cunostinte legate de folosirea accesoriilor muncii (aparate, utilaje etc.):

Contextul muncii
Relatiile interpersonale:
Comunicarea:
Tipuri ale relatiilor de rol solicitate:
Responsabilitatea pentru altii:
Contacte conflictuale cu altii:
Conditiile fizice ale muncii:
Postul de munca:
Conditiile de mediu:
Solicitarile postului de munca:

Caracteristicile structurale ale locului de munca:
Criticabilitatea pozitiei/postului:
Rutina vs. provocarea activitatii de munca:
Ritmul muncii si planificarea:

Pregatirea necesara postului de munca

Salariul si conditiile de promovare

3. Fisa postului nu se vizeaza de catre ITM.
Fisa postului trebuie sa contina obligatoriu si atributiile d.p.d.v. al sanatatii si securitatii in munca- SSM
Fisa postului se prezinta salariatului in momentul incadrarii dupa ce i s-au adus la cunostinta date despre postul oferit . Acesta o studiaza si o semneaza , daca doreste sa ocupe postul oferit .
Fisa postului se actualizeaza ori de cate ori au intervenit modificari structurale .Acum salariatul poate prezenta obiectiuni .
Daca unui salariat i se traseaza sarcini necuprinse in fisa postului , angajatorul trebuie mai intai sa completeze fisa postului cu astfel de atributii .
ok, fisa postului "poate" sa contina urmatoarele, dar nu "trebuie" sa contina urmatoarele, asadar cine stabileste daca o fisa a postului a fost intocmita corespunzator daca nu exista legislatie care sa reglementeze acest lucru?