Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie copil autist
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie copil autist

buna ziua,
am si eu o intrebare, un copil diagnosticat cu autism are dreptul la o alocatie de 600lei pana la varsta de 18 ani? daca da, care sunt pasii care trebuie facuti pt obtinerea alocatiei?
buna ziua
copilul are dreptul de a fi incadrat in grad de handicap si beneficiaza conform legii de alocatie dubla - 84 lei, buget complementar si asistent personal.