avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 677 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA deducere TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

deducere TVA

buna ziua.
as dorii sa stiu daca o firma poate deduce tva-ul in cazul in care face face o plata unei PF (nu PFA)
firma presteaza un serviciu prin care incaseaza suma + tva, dupa care plateste uneia sau mai multor PF o anumita suma, in baza unui contract de colaborare.
cum se procedeaza in acest fel.
va multumesc.
Cel mai recent răspuns: danike , utilizator 15:32, 29 Mai 2010
tva se deduce numai la achizitii.

sumele platite diferitelor persoane fizice reprezinta cheltuieli deductibile la calculul impozitului pe profit.
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Mai 2010
danike, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce tva pot deconta ca pfa impozitat la norma de venit? alexberi alexberi In lunile urmatoare ar trebui sa devin platitor de TVA ca urmare a depasirii plafonului de achizitii intracomunitare. Ma intereseaza pentru ce cheltuieli ... (vezi toată discuția)
Pfa - cheltuieli deductibile si achizitionare mijloace fixe. madriann madriann Am citit destule topicuri pe aceasta tema, multe informatii imprastiate pe diverse posturi, mai mult m-am zapacit decat clarificat. As incerca sa formulez ... (vezi toată discuția)
Platesc tva? avas avas Buna seara, am urmatoarea intrebare:vand un produs(ca societate comerciala , deci cu factura) cu 100 lei+TVA.A doua zi cumpar de la o persoana fizica (cu acte) ... (vezi toată discuția)