Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA deducere TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

deducere TVA

buna ziua.
as dorii sa stiu daca o firma poate deduce tva-ul in cazul in care face face o plata unei PF (nu PFA)
firma presteaza un serviciu prin care incaseaza suma + tva, dupa care plateste uneia sau mai multor PF o anumita suma, in baza unui contract de colaborare.
cum se procedeaza in acest fel.
va multumesc.
tva se deduce numai la achizitii.

sumele platite diferitelor persoane fizice reprezinta cheltuieli deductibile la calculul impozitului pe profit.
danike, utilizator