Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... iesire din Ro a doi copii minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

iesire din Ro a doi copii minori

Suntem un cuplu casatorit, avem doi copii minori si locuim in strainatate. Va rog sa imi oferiti detalii privind procedurile necesare pentru ca cei doi copii minori ai nostri sa poata iesi inapoi din Romania, dupa ce au petrecut vacanta cu bunicii lor.
Am in vedere doua posibilitati pentru reintoarcerea lor din Romania:
1. sa fie insostiti de unul din bunici.
2. sa fie insotiti doar de unul dintre noi.

Va multumesc!
Copiii puteau veni/iesi in/din tara doar insotiti fie de unul dintre parinti, fie de o alta persoana cu procura speciala in forma autentica, in acest sens. ;)
Fiecare copil trebuie sa aiba pasaport individual si la varianta 1 trebuie acordul ambilor parintii (declaratie data la consultaul sau ambasada din tara in care locuiti) si persoana insotitoare sa prezinte cazierul judiciar la frontiera. La varianta 2 trebuie acordul celuilalt parinte. Informatii oficiale despre procedura ceruta ( inclusiv un model de declaratie pentru varianta 1) in ambele situatii aveti la www.PolitiadeFrontiera.ro (rubrica conditii de calatorie - copii minori). Daca e ceva neclar puteti sa le telefonati la numarul care apare pe site.