Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Carte de munca + PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Carte de munca + PFA

Buna ziua,

As fi interesat care ar fi costurile reale pentru un PFA (norma de venit) daca exista si o carte de munca asociata.

Incerc sa postez ceea ce stiu:
1) 5.5% - sanatate - obligatoriu, chiar daca exista si o carte de munca (din venitul real sau din norma de venit?)
=> Fiindca am aflat ulterior ca e la norma de venit, o sa raspund tot eu :) Concluzie: se va plati 21.5% din venitul la norma.
2) minim 16 RON pentru pensii - (este obligatoriu cu carte de munca?)
3) Impozitul de 16% pe norma de venit - (banuiesc ca este obligatoriu)

Intrebari
1) Ar mai fi si alte costuri in afara de cele specificate?
2) In cazul in care exista facturi lunare cu cheltuieli pe PFA, cum afecteaza acestea impozitul? Din cate stiu 19% din valoarea lor va fi scazuta din impozit.
a) Se accepta si facturi externe in EURO? (Spania, Franta, Anglia)
b) Ce se intampla cand cuantumul de 19% din facturi/cheltuieli depaseste valoare impozitului?

3) In cazul in care exista doar venit pe PFA, cum se justifica plata pentru sanatate in fata medicului de familie?
4) Puteti aprecia in ce sens s-ar putea schimba legea pentru PFA-uri?

Multumesc frumos anticipat,

--
Cu respect,
Dragos
dragos.rusu, utilizator
Amelia Muntean a scris:

va pot raspunde partial, dar sper sa va ajute.
1 - la casa de Pensii val. contributiei lunare este 31.3% din venitul asigurat (=norma de venit / 12 luni), dar se achita trimestrial. Inscrierea la Pensii este obligatorie doar daca nu sunteti in paralel, salariat.

Venitul asigurat nu are nici o legatura cu norma de venit sau venitul real al PFA.
Venitul asigurat e stabilit de contribuabildupa bunul sau plac.
grandanat, utilizator
Sunt pe punctul de a imi infiinta un PFA. In momentul de fata nu am carte de munca. Dupa infiintarea PFA-ului, imi voi putea face carte de munca?
PFA nu poate avea salariati, dar sunteti obligat sa va asigurati pentru pensie si sanatate, pespectiv pentru plata contributiei de asigurari sociale 31,3% si contributia de sanatate 5,5%
managerial in functie de calificarea si de piata pe care o aveti dvs. ati ales pfa atunci trebuie sa stiti JURIDIC continutul codului caen ales si sa va obligati sa realizati incasari numai din acele activitati.
FISCAL PFA urile platesc daca au calitate de salariat la o alta persoana terta inclusiv part time urmatoarele taxe:
impozitul pe venitul net din activitati independente 16%

codul fiscal prevede cheltuielile deductibile-platiile (atentie la contract decomodat nu i puteti da proprietarului nici un ban inregistrat in PFA, de preferabil contract de inchiriere)

santate obligatoriu 5.5% optional restul fond de risc si accidente, somaj.

daca nu aveti calitatate de salariat atunci la 10.000 lei venit net platiti:31.3% casa de pensii+5.5 sanatate+0.85% aproximativ 54% ceea ce este ff mult dupa parerea mea :))

ART. 39
(1) Indemnizatia de somaj se acorda somerilor prevazuti la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
(2) Cuantumul indemnizatiei de somaj prevazute la alin. (1) este o suma acordata lunar si in mod diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
a) 75% din salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) suma prevazuta la lit. a) la care se adauga o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare, prevazute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.
(4) Pentru persoanele care au fost asigurate in baza unui contract de asigurare pentru somaj, la determinarea sumei calculate prin aplicarea unei cote procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare, prevazute la alin. (2) lit. b), se va avea in vedere venitul lunar declarat in contractul de asigurare pentru somaj.

ART. 40
(1) Indemnizatia de somaj se acorda somerilor prevazuti la art. 17 alin. (2) pe o perioada de 6 luni si este o suma fixa, neimpozabila, lunara, al carei cuantum reprezinta 50% din salariul de baza minim brut pe tara, in vigoare la data stabilirii acesteia.
(2) Indemnizatia de somaj prevazuta la alin. (1) se acorda somerilor prevazuti la art. 17 alin. (2) lit. a) si b), o singura data, pentru fiecare forma de invatamant absolvita.
cred ca da