avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ma pot pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ma pot pensiona?

Sunt nascuta la data de 11. aug. 1955, am 34 de ani vechime in munca. As dori sa stiu daca ma pot pensiona anticipat partial in acest an, care sunt conditiile si cand trebuie depus dosarul
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:12, 31 Mai 2010


Puteti beneficia de pensie anticipata partiala incepand cu Iunie 2009, respectiv la implinirea varstei de 54 ani si 10 luni.

Asadar, va puteti depune (cat mai repede) dosarul pentru pensie anticipata partial deoarece, exista un proiect de lege care suspenda pensiile anticipate si pentru acre Guvernul doreste sa-si asume raspunderea.
Sunt nascuta in noiembrie 1955, cand ar fi aplicarea ?
Multumesc mult, dar cred ca s-a strecurat o greseala, 54 de ani si 10 luni implinesc in 11 iunie 2010, asadar sa inteleg ca numai dupa data de 11 iunie pot sa-mi depun dosarul ?
In situataa asta sa inteleg ca respectiva lege nu imi va mai da dreptul la pensionare anticipata?
mariana55:
1. Puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu august 2015, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu august 2010, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.
2. Conform noilor legi care se pare ca vor aparea zilele acestea, pana la sfarsitul anului nu se vor mai primi dosare pentru pensionare anticipata si anticipata partiala.
3. Dosarele se depun cu 30 de zile inainte de data indeplinirii conditiilor de pensionare.

corneliaagafia:
Puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu noiembrie 2015, respectiv la implinirea varstei de 60 ani, daca aveti un stagiu de cotizare de minimum 15 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu noiembrie 2010, respectiv la implinirea varstei de 55 ani, daca aveti un stagiu de cotizare de minimum 30 de ani.
Sa inteleg ca nu mai e valabila pensionarea la 54 si 10 luni ?
Pe care din cele doua raspunsuri sa-l consider corect?

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata? nasty nasty sunt nascuta in 22.08 1955 si am 34 ani lucrati ,as dori sa stiu daca pot sa ma pensionez anticipat si cand anume? si daca da ,cat este penalitatea la calculul ... (vezi toată discuția)
Cand am dreptul sa ies la pensie? paunlaura paunlaura Am vechime in munca 32 ani, am grupa a IIa de munca pentru 19 ani 11 luni si 28 zile, sunt nascuta in mai 1955, nu beneficiez de venituri de doi ani. Vreau sa ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata elena310533 elena310533 sunt nascuta in ianuarie 1955 si am 37 ani lucrati. va rog sa-mi spuneti cand pot sa-mi depun dosarul pentru pensionare anticipata cu penalizare (vezi toată discuția)