Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ma pot pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ma pot pensiona?

Sunt nascuta la data de 11. aug. 1955, am 34 de ani vechime in munca. As dori sa stiu daca ma pot pensiona anticipat partial in acest an, care sunt conditiile si cand trebuie depus dosarul
mariana55:
1. Cred ca colegul meu @freeelis a incurcat anul nasterii dvs.
2. Conform Anexei 9 din Normele de aplicare a Legii 19/2000, pentru o femeie nascuta in 1955 varsta standar de pensionare este de 60 de ani. Implicit varsta de pensionare anticipata partiala este de 55 de ani.
tudorvaleriu a scris:

mariana55:
1. Cred ca colegul meu @freeelis a incurcat anul nasterii dvs.
2. Conform Anexei 9 din Normele de aplicare a Legii 19/2000, pentru o femeie nascuta in 1955 varsta standar de pensionare este de 60 de ani. Implicit varsta de pensionare anticipata partiala este de 55 de ani.

In mesajul initial a specificat ca este nascuta in august 1955 ...:) ... asa ca am incurcat datele ...sorry :(
Cornel Vasile, Consilier juridic