avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ma pot pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ma pot pensiona?

Sunt nascuta la data de 11. aug. 1955, am 34 de ani vechime in munca. As dori sa stiu daca ma pot pensiona anticipat partial in acest an, care sunt conditiile si cand trebuie depus dosarul
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:12, 31 Mai 2010
mariana55:
1. Cred ca colegul meu @freeelis a incurcat anul nasterii dvs.
2. Conform Anexei 9 din Normele de aplicare a Legii 19/2000, pentru o femeie nascuta in 1955 varsta standar de pensionare este de 60 de ani. Implicit varsta de pensionare anticipata partiala este de 55 de ani.
tudorvaleriu a scris:

mariana55:
1. Cred ca colegul meu @freeelis a incurcat anul nasterii dvs.
2. Conform Anexei 9 din Normele de aplicare a Legii 19/2000, pentru o femeie nascuta in 1955 varsta standar de pensionare este de 60 de ani. Implicit varsta de pensionare anticipata partiala este de 55 de ani.


In mesajul initial a specificat ca este nascuta in august 1955 ...:) ... asa ca am incurcat datele ...sorry :(
Ultima modificare: Luni, 31 Mai 2010
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata? nasty nasty sunt nascuta in 22.08 1955 si am 34 ani lucrati ,as dori sa stiu daca pot sa ma pensionez anticipat si cand anume? si daca da ,cat este penalitatea la calculul ... (vezi toată discuția)
Cand am dreptul sa ies la pensie? paunlaura paunlaura Am vechime in munca 32 ani, am grupa a IIa de munca pentru 19 ani 11 luni si 28 zile, sunt nascuta in mai 1955, nu beneficiez de venituri de doi ani. Vreau sa ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata elena310533 elena310533 sunt nascuta in ianuarie 1955 si am 37 ani lucrati. va rog sa-mi spuneti cand pot sa-mi depun dosarul pentru pensionare anticipata cu penalizare (vezi toată discuția)