Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare de sanatate pentru cetateni straini din UE
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare de sanatate pentru cetateni straini din UE

Buna ziua! As dori sa stiu si eu care este modalitatea prin care un cetatean strain din Uniunea Europena (mai exact din Germania) poate beneficia de asigurare de sanatate pe teritoriul Romaniei. Cineva mi-a spus ca daca este din UE si i se face contract individual de munca poate beneficia de serviciile de sanatate pe teritoriul Romaniei la fel ca un cetatean roman. Va rog frumos sa imi dati si reglementarea legala care vorbeste despre acet lucru. Va multumesc!
Legea nr. 95 din 14 aprilie 2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, prevede:
ART. 211 (1) Sunt asigurati, potrivit prezentei legi, toti cetatenii romani cu domiciliul in tara, precum si cetatenii straini si apatrizii care au solicitat si obtinut prelungirea dreptului de sedere temporara sau au domiciliul in Romania si fac dovada platii contributiei la fond, in conditiile prezentei legi. In aceasta calitate, persoana in cauza incheie un contract de asigurare cu casele de asigurari de sanatate, direct sau prin angajator, al carui model se stabileste prin ordin al presedintelui CNAS cu avizul consiliului de administratie.
ART. 214 (1) Persoanele asigurate din statele cu care Romania a incheiat documente internationale cu prevederi in domeniul sanatatii beneficiaza de servicii medicale si alte prestatii acordate pe teritoriul Romaniei, in conditiile prevazute de respectivele documente internationale.
(2) Asigurarea sociala de sanatate este facultativa pentru urmatoarele categorii de persoane care nu se incadreaza in prevederile alin. (1):
a) membrii misiunilor diplomatice acreditate in Romania;
b) cetatenii straini si apatrizii care se afla temporar in tara, fara a solicita viza de lunga sedere;
c) cetatenii romani cu domiciliul in strainatate care se afla temporar in tara.
In cazul in care depaseste 183 de zile de prezenta in Romania, persona in cauza va trebui sa plateasca CASS.