Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Raspunderea administratorului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Raspunderea administratorului

Buna ziua!
O firma cu 2 asociati, din care unul este si administrator, cesioneaza partile sociale unei alte persoane care va avea calitatea de asociat unic si administrator. Firma are datorii la stat.

Dupa ce cesioneaza vechiul administrator actiunile noului asociat si administrator, raspunderea pentru datoriile la stat o va avea vechiul sau noul administrator?

Multumesc!
raspunderea revine noului administrator in masura in care la data semnarii actului de cesiune acesta este in cunostinta de cauza fata de toate datoriile societatii preluate.
Multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt!
catalin ciobanu a scris:

raspunderea revine noului administrator in masura in care la data semnarii actului de cesiune acesta este in cunostinta de cauza fata de toate datoriile societatii preluate.

Pe ce prevederi legale va bazati cand afirmati acest lucru ??
Cum as putea sa raspund eu pentru ce ati facut dvs inaintea mea ??
adrian stoica a scris:

catalin ciobanu a scris:

raspunderea revine noului administrator in masura in care la data semnarii actului de cesiune acesta este in cunostinta de cauza fata de toate datoriile societatii preluate.

Pe ce prevederi legale va bazati cand afirmati acest lucru ??
Cum as putea sa raspund eu pentru ce ati facut dvs inaintea mea ??

contractul de cesiune este un contract cu drepturi si obligatii de ambele parti. daca cesionarul considera ca activitatea depusa de cedent in ceea ce priveste administrarea societatii este corecta si legala si ca, aceasta activitate nu-i aduce prejudicii, care este impedimentul legal de a nu fi incheiat un asemenea contract. Codul civil reglementeaza acest tip de contract, legea nr. 31 a societatilor accepta acest tip de contract si modalitate de transmitere a dreptului de priprietate asupra actiunilor si, de ce nu o expertiza asupra activitatii societatii sa conduca la incheierea conventiei. sa nu uitam raspunderea pentru dol...
Tin sa precizez ca vechiul administrator este mama iar noul administrator este fiul.
Vor sa faca aceasta cesionare avand in vedere ca s-au acumulat niste datorii la stat si pentru ca mama este in varsta si nu vrea sa aiba probleme cu fiscul, adica somatii, etc, au cazut de acord sa preia fiul firma cu tot cu datorii. De altfel cel care lucreaza pe firma este fiul, mama era doar cu titlul.:)

Sa inteleg ca daca se specifica in contractul de cesiune ca daca noul administrator preia firma cu tot cu datorii, vechiul administrator nu mai are nicio raspundere? Nu vrea ca la batranete sa se mai necajeasca si cu asta, avand in vedere ca acum e mai greu sa platesti datoriile la stat intr-un timp atat de scurt?

Multumesc pentru timpul acordat!