Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia de urmas

BUNA!
Ma numesc Usurelu Mariana si am 58ani(iulie ).Sotul meu a murit in mai si vroiam sa va intreb daca am dreptul la pensie de urmas.Mentionez ca am fost casatorita timp de 35 de ani iar eu nu am lucrat niciodata.Sotul meu a avut pensie de batranete.De la Casa de pensii m-i s-a spus ca am dreptul doar 6 luni de pensie de urmas.
1:Dupa aceea ce posibilitati am?
2:La ce varsta asi putea sa intru in drepturi definitiv?
Sotul supravietuitor are dreptul:
- la împlinirea vârstei de pensionare standard daca durata casatoriei este de cel putin 15 ani;
- daca durata casatoriei este mai mica, dar de cel putin 10 ani, PU se diminueaza cu 0,5% pentru fiecare luna, respectiv cu 6% pentru fiecare an de casatorie în minus;
- indiferent de vârsta pe perioada de invaliditate gradele I sau II daca durata casatoriei a fost de cel putin 1 an.
Cuantumul PU se stabileste prin aplicarea unui procent asupra punctajului mediu anual realizat de sustinator, functie de numarul urmasilor si anume:
- 50% pentru un singur urmas;
- 75% pentru 2 urmasi;
- 100% pentru 3 sau mai multi urmasi.
Daca sotul supravietuitor are pensie proprie poate opta pentru PU daca aceasta este mai rentabila.
usurelumariana a scris:

BUNA!
Ma numesc Usurelu Mariana si am 58ani(iulie ).Sotul meu a murit in mai si vroiam sa va intreb daca am dreptul la pensie de urmas.Mentionez ca am fost casatorita timp de 35 de ani iar eu nu am lucrat niciodata.Sotul meu a avut pensie de batranete.De la Casa de pensii m-i s-a spus ca am dreptul doar 6 luni de pensie de urmas.
1:Dupa aceea ce posibilitati am?
2:La ce varsta asi putea sa intru in drepturi definitiv?

Sotul supravietuitor beneficiaza de pensie de urmas pe o perioada de 6 luni de la data decesului, daca in aceasta perioada nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau acestea sunt mai mici de o patrime din salariul mediu brut pe economie, stabilit conform art. 5 alin. (3) din Legea nr.19/2000.
usurelumariana:
1. Intrati in drepturi definitive in momentul in care indepliniti varsta standard de pensionare.
2. Daca sunteti nascuta in 1952 varsta standard de pensionare este intre 59 de ani si 59 de ani si 3 luni (in functie de luna nasterii).