Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cercetare disciplinara

Buna ziua. Am si eu o intrebare referitoare la convocarea disciplinara. Care este termenul minim al unei convocari disciplinare?Este cumva 5 zile lucratoare inainte de cercetarea disciplinara?Daca a fost trimisa cu 4 zile lucratoare inainte, mai este valabila?Inclusiv sanctiunea sau sanctiunile ulterioare acestei cercetari disciplinare?
Pentru cercetarea abaterii disciplinare, salariatul va fi convocat in scris de persoana imputernicita de catre angajator sa realizeze cercetarea, cu cel putin 5 zile lucratoare inainte. Convocarea va indica cel putin motivul, data, ora si locul intrevederii.
Va redau din CCMUNN pe anii 2007-2010, pentru a urmari daca se respecta procedura legala:

ART.75.
(1) Sub sanctiunea nulitatii absolute, nici o sanctiune nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.
(2) Pentru cercetarea abaterii disciplinare si propunerea sanctiunii, angajatorul constituie o comisie. Din comisie va face parte fara drept de vot, in calitate de observator, si un reprezentant al organizatiei sindicale al carui membru este salariatul cercetat.
(3) Comisia il va convoca in scris pe salariatul cercetat, cu cel putin 5 zile lucratoare inainte. Convocarea va indica cel putin motivul, data, ora si locul intrevederii.
(4) In cadrul cercetarii se vor stabili faptele si urmarile acestora, imprejurarile in care au fost savarsite, precum si orice date concludente dupa care sa se poata stabili existenta sau inexistenta vinovatiei. Ascultarea si verificarea apararilor salariatului cercetat sunt obligatorii.
(5) Neprezentarea salariatului la convocarea facuta in conditiile prevazute la alin. (4) fara un motiv obiectiv da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile.
(6) Activitatea de cercetare a abaterii disciplinare impune stabilirea urmatoarelor aspecte:
a) imprejurarile in care fapta a fost savarsita;
b) gradul de vinovatie a salariatului;
c) consecintele abaterii disciplinare;
d) comportarea generala in serviciu a salariatului;
e) eventualele sanctiuni disciplinare suferite anterior de catre acesta.
(7) Salariatul are dreptul sa cunoasca toate actele si faptele cercetarii si sa solicite in aparare probele pe care le considera necesare.
(8) Comisia propune aplicarea sau neaplicarea unei sanctiuni disciplinare dupa finalizarea cercetarii.
(9) Lucrarile comisiei de disciplina se consemneaza intr-un registru de procese verbale.
(10) La stablirea sanctiunii se va tine seama de cauzele si gravitatea faptei, de imprejurarile in care fapta a fost comisa, gradul de vinovatie al salariatului, eventualele sanctiuni disciplinare suferite anterior de catre acesta.
(11) In baza propunerii comisiei de disciplina angajatorul va emite decizia de sanctionare.
Multumesc pentru raspunsurile de pana acum, dar intrebarea era daca eu am luat la cunostiinta de convocare cu 4 zile lucratoare inainte de cercetarea disciplinara, aceasta inclusiv sanctiunile ulterioare mai sunt valabile din punct de vedere juridic?
Codul Muncii:
Art. 76.: "Concedierea dispusă cu nerespectarea procedurii prevăzute de lege este lovită de nulitate absolută." - cel putin 5 zile, nu cel mult 5 zile.
Art. 78. alin. (1) "În cazul în care concedierea a fost efectuată în mod netemeinic sau nelegal, instanţa va dispune anularea ei şi va obliga angajatorul la plata unei despăgubiri egale cu salariile indexate, majorate şi reactualizate şi cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat salariatul."
Art. 78. alin. (2) "La solicitarea salariatului instanţa care a dispus anularea concedierii va repune părţile în situaţia anterioară emiterii actului de concediere."
Raportat la dispozitiile art.76 C.mun., atunci decizia de concediere este lovita de nulitate absoluta intrucat nu au fost respectate intocmai prevederile legale.

Raportat la jurisprudenta, acest termen ar fi de recomandare si nu unul imperativ care sa conduca la nulitatea absoluta a deciziei de concediere. Argumentul ar fi ca art.75 alin.3 CCMN nu prevede sanctiunea nulitatii absolute a cercetarii disciplinare pentru nerespectarea acestui termen.