Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Sume virate la bugetul asigurarilor sociale din salarii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Sume virate la bugetul asigurarilor sociale din salarii

la un salar de 600 RON brut puteti sa imi spuneti exact cat trebuie depus in contul bug. asigurarilor sociale? Impozitul pe salar am platit 40 RON si comisionul la ITM 5 Ron.
Multumesc
Sume referitoare la angajat
Salariul brut 600
Sporuri impozabile 0
Reţineri angajat
CAS individual 10.5 % 63
ªomaj 0.5 % 3
Asigurări de sănătate 5.5 % 33
Deducere personală funcţie de bază 250
Impozit pe salariu 40
Sporuri NEimpozabile 0
Salariul net 461
Sume referitoare la angajator
Reţineri angajator
CASS 5.2 % 31
ªomaj 0.5 % 3
CAS 20.8 % 125
FNUASS 0.85 % 5
Fond de risc si accidente 0.4 % 2
Comision cărţi muncă 0.75 % 5
Fond creanţe salariale 0.25 % 2
deci contabilul ar trebui sa plateasca 266 la bug asig sociale, 40 impozit pe sal si 5 comision itm? e corect asa?
este functie de baza? aveti persoane in intretinere? verificati daca sunt conditii normale de lucru(pentru cas 20,8%) si ce doc caen are societatea- pentru procentul la Fond de risc si accidente