avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Sume virate la bugetul asigurarilor sociale din salarii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Sume virate la bugetul asigurarilor sociale din salarii

la un salar de 600 RON brut puteti sa imi spuneti exact cat trebuie depus in contul bug. asigurarilor sociale? Impozitul pe salar am platit 40 RON si comisionul la ITM 5 Ron.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ursuletroz , utilizator 10:44, 4 Iunie 2010
Sume referitoare la angajat
Salariul brut 600
Sporuri impozabile 0
Reţineri angajat
CAS individual 10.5 % 63
ªomaj 0.5 % 3
Asigurări de sănătate 5.5 % 33
Deducere personală funcţie de bază 250
Impozit pe salariu 40
Sporuri NEimpozabile 0
Salariul net 461
Sume referitoare la angajator
Reţineri angajator
CASS 5.2 % 31
ªomaj 0.5 % 3
CAS 20.8 % 125
FNUASS 0.85 % 5
Fond de risc si accidente 0.4 % 2
Comision cărţi muncă 0.75 % 5
Fond creanţe salariale 0.25 % 2
deci contabilul ar trebui sa plateasca 266 la bug asig sociale, 40 impozit pe sal si 5 comision itm? e corect asa?
este functie de baza? aveti persoane in intretinere? verificati daca sunt conditii normale de lucru(pentru cas 20,8%) si ce doc caen are societatea- pentru procentul la Fond de risc si accidente

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul taxe diablo diablo Buna ziua, pentru un salariu brut de 720 de ron, ce suma reprezinta toate taxele sau mai bine zis care e suma neta care ramane dupa plata taxelor? Va ... (vezi toată discuția)
Contributii angajator pentru cartea de munca anaidu anaidu Care sunt mai exact contributiile pe care trebuie sa le plateasca angajatorul pe de o parte si angajatul pt un salariu minim pe economie de 600 ron brut? (vezi toată discuția)
Contabilitate salarii mihaita 28 mihaita 28 am o carte de munca la un privat pe care mio platesc lunar sunt cu un salariu minim pe economie si as dori mai exact cat plateste lunar pentru mine incluse ... (vezi toată discuția)