Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii certificat de concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

certificat de concediu medical

am un salariat in concediu medical. a prezentat un certificat codul 6 eliberat pe data de 02.06.2011 pentru ziua de 31.05.2010 fiind initial. apoi un alt certificat in continuare tot codul 6 eliberat tot pe 02.06.2010 pentru perioada 01.06.2010-02.06.2010, si un alt certificat cu codul 1 in continuare eliberat in aceeasi data pentru perioada 03.06.2010-09.06.2010. intrebarea este daca certificatul initial este corect eliberat . dupaa cite stiu cerificatele lunii anterioare trebuiesc eliberate cel mai tirziu la sfirsitul lunii.pot sa le primesc la plata mai ales pe cel initial? daca nu atunci medicul trebuie sa modifice primul certificat din iunie sa fie initial. astept un raspuns cit se poate de urgent. va multumesc.
conform ordin 430/11.05.2010 art. 17 spune ca certificatul poate fii emis anterior perioadei dar in cel mult 24 ore. ori primul certificat a fost emis dupa 48 ore.
Codul (06) este pentru indemnizatie de urgenta si este folosit in cazuri de internare/externare din spital.

a prezentat un certificat codul 6 eliberat pe data de 02.06.2011 pentru ziua de 31.05.2010 fiind initial.
- Ordinul 430/470/2010 specifica clar termenul de 24 de ore: "in situatia imposibilitatii prezentarii asiguratului la medic se pot acorda certificate de concediu medical cu retroactivitate de 24 de ore numai in cazul certificatelor de concediu medical <<initial>>".

Conform OUG 158/2005, art. 47 alin. (2) lit. c), constituie contraventie "eliberarea certificatelor medicale, cu nerespectarea prevederilor legale in vigoare", amenda fiind intre 1000 si 2500 lei (art.48).

Conform Legii 399/2006, pct. 21, in cuprinsul articolului 51 gasim " (1) Controlul modului de acordare a concediilor medicale si de eliberare a certificatelor de concediu medical se realizeaza de catre echipe formate din personal din cadrul serviciilor specializate din structura CNAS, respectiv a caselor de asigurari de sanatate. (...)"
sotul meu este internat in spital din 23 sept. ,iar medicul mediculnu-i elibereaza certificat de concediu pe luna sept .decat la externare. Este corect?
Din Norma de aplicare a OUG 158/2005:
Art. 18. -
(1) Medicul curant din spital eliberează certificatele de concediu medical numai la externarea pacientului.
(2) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) situaţiile în care durata internării este mai mare de 30 de zile, caz în care medicul curant va acorda lunar certificatul de concediu medical.
dar ordinul470/2010 spune asa:. La articolul 18, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care durata internarii cuprinde perioade din doua sau mai multe luni calendaristice, caz in care medicul curant va acorda lunar certificatul de concediu medical."

Nu mai inteleg nimic cu privire la concediile astea medicale cu toate modificarile care apar...
Normal, ar fi sa se elibereze lunar pentru ca la serviciu angajatorul cere predarea concediilor medicale pana pe data de 5 ale lunii urmatoare...
Va rog frumos ,lamuriti-ma ca nu mai inteleg nimic...