avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce inseamna impozit exigibil ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce inseamna impozit exigibil ?

Buna Ziua, ma numesc Loredana, sunt din Constanta si am si eu o nelamurire in legatura cu termenii specifici ai unui contract de superficie.

Am marea rugaminte sa ma lamuriti cum interpretez urmatoarea fraza dintr-un Contract de superficie :

" Pentru a evita orice confuzie, Indemnizatia include toate taxele si impozitele exigibile in temeiul legislatiei in vigoare pe durata prezentului Contract platibile de catre Proprietar, incluzand fara limitare orice impozit pe venit aferent incheierii acestui Contract datorat de catre Proprietar sau a oricarui alt impozit decurgand din drepturile Proprietarului asupra Terenului."

Intrebari :

* Nu inteleg daca eu ca Proprietar platesc taxele aferente acestui contract sau firma care doreste sa inchirieze terenul de la mine ?

* Ce reprezinta aceste sume ? ( TVA - Impozit pe venit - Impozit global )

* Cat reprezinta aceste sume ?

Va multumesc pentru ajutor si va asigur de toata stima.
Loredana Costea
Cel mai recent răspuns: Loredana_Loredana , utilizator 20:58, 8 Iunie 2010
In primul rand, exigibil = care poate fi cerul, creanta ajunsa la scadenta, care poate fi pretinsa.
Apoi, dv. ca proprietar, prin inchirierea unui teren ati dat drept de proprietate unei alte persoane asupra consrtuctiilor, plantatiilor ori altor lucrari aflate pe terenul apartinand dv, in urma careia aveti un venit (chirie, indemnizatie).
Pentru acest venit trebuie sa platiti impozit, iar dv. ca proprietar, trebuie sa mai platiti si impozitul pe teren la primarie.
Dar din textul contractului, se intelege ca toate aceste taxe si impozite sunt acoperite de acea indemnizatie pe care o primiti de la firma respectiva.
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Iunie 2010
Marcel Mihalache, Avocat
Multumesc pentru raspuns Dle Mihalache. Sa inteleg ca trebuie sa platesc 16 % impozit aferent acelei sume ?
Impozitul pe venituri din chirii se calculeaza 16% din 70% din totalul venitului.
Nu stiu daca am fost inteles.
Daca aveti un venit de 100 lei, platiti 16% din 70 lei.
procmarci a scris:

Impozitul pe venituri din chirii se calculeaza 16% din 70% din totalul venitului.


nu ma pricep la partea juridica , de aceea va rog sa-mi spuneti : contractul de superficie este echivalentul , dpdv fiscal , al unui contract de inchiriere /arenda?
Pentru ca , daca este asa, codul fiscal prevede un procent de 25% ch forfetare .
Asa este si la mine, un contract de superficie si pentru termeni specifici atasez un paragraf din contract :
"Proprietarul acorda .......lui X-ulescu...... dreptul exclusiv de superficie asupra Terenului in vederea instalarii, dezvoltarii, exploatarii, si mentinerii Proiectului incepand cu data semnarii prezentului Contract."

Ma aleg cu ceva banuti dupa acest contract sau o sa platesc impozite de ma usuca // si o sa fiu nevoita sa renunt ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chirie kukingrid kukingrid In situatia in care sotul urmeaza sa treaca de la statutul de angajat la PFA ce urmeaza a avea sediul in casa proprietatea ambilor soti, se pot deduce ... (vezi toată discuția)
Venitul și impozitul din contractul de superficie C.123 C.123 Bună ziua. În urma semnării unui contract de superficie, proprietarul terenului va primi anual o sumă de 10.000 euro (aceasta este suma scrisă efectiv pe ... (vezi toată discuția)
12sau 16% e impozitul pe venit obt.din cedarea folosintei bunurilor? marinicad2002 marinicad2002 am un apartament inchiriat cu contract. Imi spuneti va rog, 12 sau 16% e impozitul pe venitul obtinut din cedarea folosintei acestui bun. multumesc! (vezi toată discuția)