avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... avansare in treapta conform Legii nr. 69/2010
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

avansare in treapta conform Legii nr. 69/2010

am o cerere de avansare in treapta de salarizare inregistrata in data de 22.04.2010 la directia in care lucrez, iar la directorul general inregistrata si aprobata in data de 23.04.2010.
urma apoi ca cei de la resurse umane la faca decizia respectiva

in data de 03.06.2010 resursele umane ma informeaza ca directorul general nu a aprobat avansarea in conformitate cu legea 69/2010 si a unei decizii a ministerului formulata tot pe baza legii 69/2010
intrebarea mea este daca raspunsul dat de resurse umane este corect documentat pe baza legii 69 si daca cererea mea de avansare aprobata in data de 23.04.2010 trebuia pusa in aplicare

multumesc

daca
Din nefericire pentru dvs., raspunsul dat este corect
Astfel:
1. L. nr. 69/2010 a fost publicata in M.Of. din 20.040.2010.
2. Intrarae in vigoare a legii: Deoarece in cuprinsul legii nu este prevazut un alt termen, legea intra in vigoare, potrivit art. 78 din Constitutie in teremen de 3 zile de la data publicarii.
3. Legea isi produce efectul in data de 23.04.2010.#-o
4. Exemplu de calcul al teremenului de 3 zile: Daca o lege este publicata în ziua de 1 a unei luni, termenul incepe sa curga din acea zi si expira la sfarsitul zilei de 3 (ora 24,00), deci legea respectiva va intra in vigoare o data cu debutul zilei de 4 (ora 0,00). In speta: 20, 21s i 22.04.2010 sunt trei zile. De la ora 0,00 a datei de 23.04.2010 Legea este in vigoare.

Mi-ar fi placut sa va dau o veste buna, dar nu a fost sa fie!
multumesc pentru raspuns

lucic a scris:

am o cerere de avansare in treapta de salarizare inregistrata in data de 22.04.2010 la directia in care lucrez, iar la directorul general inregistrata si aprobata in data de 23.04.2010.

intrebarea mea este daca raspunsul dat de resurse umane este corect documentat pe baza legii 69 si daca cererea mea de avansare aprobata in data de 23.04.2010 trebuia pusa in aplicare


Io cred ca da, intrucat dvs. ati inceput demersurile, inca din data de 22.04.2010, prin inregistrarea cererii, cand legea inca nu era in vigoare. :)
Hop si eu, cu a treia parere: legea 69/2010 interzice promovarile, in cazul unor institutii aflate in depasire de cheltuieli de personal.
Ori, atat legea 188/1999, cat si HG 611/2008 fac diferenta, in cazul fp, intre promovare (care se face in clasa sau in grad profesional) si avansare in treapta de salarizare.
Deci, daca ar fi sa iau ad-litteram textul de lege, as zice ca sefii dvs. nu au dreptate, intrucat dvs. nu ati solicitat o promovare, si doar o avansare in treapta salariala:D
multumesc pentru raspuns si kyandrei si lui darie

in cazul in care este asa cum ziceti voi care ar fi prima etapa de urmat pentru punerea in aplicare


nu vreau sa va plictisesc dar trebuie totusi sa va spun ca exista si o NOTA a ministerului agriculturii din data de 17.05.2010 in care se spune:
"Avand in vedere prevederile legii 69/2010, in care , la sectiunea 2, se arata ca totalul cheltuielilor de personal ale bugetului geneeral consolidat nu poate fi majorat pe parcursulanului bugetar......ordonatorii principali de credite au obligatia sa intreprinda masurile necesare pentru indeplinirea tintelor trimestriale si a cheltuielilor totale, propunem ca incepand cu plata lunii mai :
1. ordonatorii de credite din institutiile MADR ........nu vor mai plati sporul pentru conditii deosebite de munca
2. ordonatorii de credite.......vor lua masuri pentru reducerea cheltuielilor de personalcu cel putin 10% pe luna, prin:
- pensionarea persoanelor.......
- interzicerea promovarilor in clasa sau grad profesional si a avansarilor in trepte de salarizare
- etc

atunci sa inteleg ca si aceasta nota pe baza legii 69 nu este in regula la punctul cu avansarea


multumesc

o zi buna

Alte discuții în legătură

Avansarea in trepte Mihaela Lobont Mihaela Lobont Buna ziua, Lucrez in administratia publica si am fost avansata din 2 in 2 ani conform legislatiei in vigoare. Ultima avansare in treapta a fost in aprilie ... (vezi toată discuția)
Promovare diana1977 diana1977 Suntem cativa angajati in cadrul unei institutii publice,anul trecut ne-am terminat studiile superioare si am solicitat conducerii promovarea/avansarea in ... (vezi toată discuția)
Promovarea functionarilor publici jigan56 jigan56 Va rog sa ma ajutati cu un raspuns privind promovarea functionarilor publici avand functie de executie, posibila in anul 2012, aferenta urmatoarelor ... (vezi toată discuția)