Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... avansarea in trepte
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

avansarea in trepte

Buna ziua,
Lucrez in administratia publica si am fost avansata din 2 in 2 ani conform legislatiei in vigoare. Ultima avansare in treapta a fost in aprilie 2010 - am avansat de la asistent 2 la asistent 1. Intrebarea la care as dori sa-mi raspundeti este: daca am terminat un master, anul acesta, care se incadreaza in specialitatea in care imi desfasor activitatea, mai pot beneficia de o alta avansare in grad in acelasi an? Va multumesc!
Nu puteti beneficia de inca o avansare in 2010. Legea 330/2009 prevede destul de clar ca promovarile se fac din 3 in 3 ani.
Legea 330/2009 prevede destul de clar ca promovarile se fac din 3 in 3 ani...pentru personalul contractual (vezi Anexa I la lege), nu pentru functionarii publici.
Conform Anexei III la lege, avansarea in treapta de salarizare pentru functionarii publici se face o data la doi ani, cu posibilitatea reducerii perioadei la 1 an, cu aprobarea conducatorului institutiei (art. 33 din OG 6/2007 a ramas in vigoare).
Dat fiind faptul ca dvs, ati atins treapta maxima a gradului profesional in care sunteti incadrata (respectiv treapta 1), nu puteti beneficia decat de o promovare in grad, dar nu in acest an. Master-ul nu este considerat curs de perfectionare profesionala, in sensul legii 188/1999, iar pentru a putea avansa in gradul profesional principal, dupa ce veti indeplini cumulativ urmatoarele conditii, conform legii:
- vechime minima in gradul profesional asistent de 4 ani;
- vechime minima in treapta de salarizare din care se avanseaza (in cazul dvs. treapta 1): minim 2 ani.
Deci, peste 2 ani, aveti grija ca biroul de resurse umane al institutiei sa prevada in planul anual de ocupare a functiilor publice o promovare in grad profesional si sa organizeze examenul, impreuna cu ANFP-ul.
De asemenea, cu acceptul institutiei si cu prevederea corespunzatoare in planul anual de ocupare a functiilor publice, mai puteti participa, eventual, la examenul de promovare rapida (anul viitor, tot pentru gradul profesional principal) - reducerea de vechime in treapta de salarizare este de 1 an.
Succes!
Kyandra, moderator