Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozit pe cladiri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozit pe cladiri

Buna ziua.Am doua chitante:
1.pe care scrie taxa timbru 635=446
446=531 ?
2.impozit pe cladiri 635=446; 446=5311 ?
este si o colana pe care scrie creante accesorii 80 lei,sunt penalitati de intarziere se trec in ct 6581 chelt. nedeductibil?
da, sunt corecte inregistrarile, iar penalitatile de intarziere sunt, intr-adevar, nedeductibile
Multumesc, dar mai am cateva intrebari legat de impozitul pe cladiri, este primul an in care am de a face cu el.In 10.05.10 am depus declaratia de impunere la Primarie (fiind in primul an in care depus asa ceva deoarece receptia la cladire sa facut anul trecut in Noiembrie,ce am platit pana acuma a fost pentru anul trecut in suma de 622 cu penalitati),pe care ei au trecut impozitul in suma de 2143 lei.
Aceasta suma nu trebuie inreg in contab. deoarece este o creanta bugetara pe care o stingem in doua transe 31 martie si 30septembrie?
Deoarece este o chel in avans ct 471, dar la functiunea ct el nu are corespondenta cu 446.
471=446 2143
lunar pe chelt 635=471 178.58
plata 446=5311 1071.5
Multumesc inca o data.

fiind vorba de datoria pe parcursul unui intreg an fiscal, va puteti inregistra cu cheltuiala pe masura ce o faceti. v-ati inregistrat acum in ct. 446 cu 1/2 din suma - 1071.50 lei aferent primului semestru si va mai inregistrati (in contul 446 adica) in luna septembrie cu diferenta - 1071.50 lei. nu e nevoie, dupa parerea mea, sa folositi contul 471, decat daca doriti sa fiti riguroasa in inregistrari.

daca totusi alegeti sa va inregistrati si in ct. 471, o puteti face, dar doar cu suma de 1071.50 lei, aferenta semestrului II, cea aferenta semestrului I fiind deja achitata si trecuta pe cheltuieli in cursul lunii mai. insa trecerea pe cheltuiala (635=471) a sumei aferente sem.II nu se face lunar, ci in luna septembrie ( la scadenta ), cu toata suma.
Inteleg ca se trece doar in septembrie 1071.50 pt ca atunci este scadenta, daca o trec toata suma in 446 la inceputul anului va aparea in balanta ca si o datorie dar ea devine datorie doar in momentul scadentei?
Pe primul semestru nu sa platit inca,pt ca sa platit prima data pt anul trecut, este criza, se va plati probabil luna aceasta cu penalitati.Pt suma din I sementrul cum fac inreg Declaratia de impunere este din 10.05.10, inreg in contab o fac in 31.03.10?
635=446 1071.50
cand se va plati 446=5311 1071.50 ?
luciapap a scris:

Inteleg ca se trece doar in septembrie 1071.50 pt ca atunci este scadenta, daca o trec toata suma in 446 la inceputul anului va aparea in balanta ca si o datorie dar ea devine datorie doar in momentul scadentei?

Eu una as inregistra 635 = 446 doar in luna in care datoria devine scadenta. asta pentru a evita interpretari fiscale nedorite (cheltuiala care nu este aferenta perioadei, dar care imi diminueaza profitul impozabil)

luciapap a scris:

Pe primul semestru nu sa platit inca,pt ca sa platit prima data pt anul trecut, este criza, se va plati probabil luna aceasta cu penalitati. Pt suma din I sementrul cum fac inreg Declaratia de impunere este din 10.05.10, inreg in contab o fac in 31.03.10?
635=446 1071.50
cand se va plati 446=5311 1071.50 ?

inregistrarea se face in luna mai, cand a fost stabilita datoria prin declaratia de impunere. plata se poate face ulterior, in alte luni, dar este corect sa inregistram 635=446 in luna mai, cand a devenit scadenta (conform declaratiei).

cand se plateste (spre ex. in luna august), se inregistreaza, asa cum ati spus, 446=5311