Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Folosire logo marca de jucarii pentru expozitie ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Folosire logo marca de jucarii pentru expozitie tematica. Se incalca drepturile de autor?

Am si eu o problema: O societate realizeaza expozitii in cadrul carora pot fi vizualizate si cumparate jucarii apartinand unu i alt titular de marca. Organizatorul nu a obtinut autorizare pentru organizarea expozitiei de la firma care detine dreptul de proprietate asupra marcii, insa face reclama expozitiei cu logo-ul si marca inregistrata a acestuia percepand de asemenea taxa de intrare la expozitie.
Intrebarea era ce se poate face?Care sunt sansele unei actiuni in contrafacere? Se poate face si o actiune avand la baza legea concurentei? Mentionez ca titularul are marca inregistrata si pt organizare de expozitii, publicitate si oricum este vorba despre o marca notorie.
Va multumesc pentru sfat
Sansele sunt foarte mari, dar depind de foarte multe detalii. Ceea ce ati expus este insuficient.