Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CALCUL PRENATAL 126 ZILE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CALCUL PRENATAL 126 ZILE

Buna ziua, sunt Dana o graviduta in 4 saptamani. Acum sunt in concediu de maternitate pana in 18 iulie(copilul implineste 2 ani). Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri:
-cum se va calcula plata celor 126 zile pre/post natale, tinand cont ca eu nu voi avea 6 luni lucrate la munca (acum avem indemnizatia copilului), se va tine cont de cateva luni lucrate inainte de nasterea primului copil (anul 2008). Mentionez ca sunt angajata la aceasta societate de 6 ani.
-exista posibilitatea sa folosesc toate aceste 126 zile inainte de nasterea copilului sau trebuie obligatoriu 42 dupa,
-calculul indemnizatiei (85 sau 70%) cum va fi? ca 12 luni lucrate nu vor fi, se va tine cont de indemnizatie+alocatie sau de salariul dinaintea nasterii copilului 2008(3-4 luni).
Va multumesc mult pt. ajutor.
Daca doriti puteti sa-mi scrieti la dana0201@yahoo.com
1. Nu confundati concediul de maternitate cu concediul de crestere a copilului pana la 2 ani.
2. V-am trimis, pe e-mail, legislatia necesara.